עם זאוס ואפרודיטה בדרך לאולימפוס

האולימפוס, ההר הגבוה ביוון, הוא לא רק טבע עשיר ונוף שובה לב, אלא בעיקר סיפורי מיתולוגיה קדומים – על אלים ומפלצות, על אהבה, קנאה ויצרים עזים. אז בעודכם מעפילים אל האולימפוס, קבלו כמה סיפורי מיתולוגיה שקשורים בו – ויספקו לכם השראה גיאוגרפית בלתי נשכחת

בואו להכיר את האולימפוס האמיתי >>

מעל אחד המישורים האינסופיים של כוכב הלכת מאדים מתרומם הר אדיר, שממדיו כמעט בלתי נתפסים. בשל העובדה שזהו ההר הגבוה ביותר במערכת השמש שלנו, הוא זכה לשם המחייב "אולימפוס".

כן, בדיוק כמו האולימפוס היווני, שהוא אמנם נמוך יותר (2,917 מטרים) – אך הרבה יותר קרוב אלינו (כשעתיים טיסה מתל אביב).

כך או אחרת, להיות ההר שנחשב למקום משכנם של האלים היוונים – זה בהחלט מחייב. אז בנסיעה הקרובה שלכם ליוון, התמסרו לאחד ההרים המפורסמים בעולם כולו, והביטו אל מרחבי מחוז תסליה שבצפון המדינה – אל המקום שבו התחוללו הדרמות הכי משובחות של העולם הקדום.

אין מי שלא טיפס בשבילי הטיול הרבים שמציע ההר ולא קיבל מהם השראה כזו או אחרת.

נסו ותבינו בעצמכם.

הנה, על קצה המזלג, כמה סיפורי מיתולוגיה, כאלו שיספקו לכן השראה בעודכם מעפילים מעלה. הם אולי לא מתאימים לשמש כסיפור לפני השינה, אבל הם בהחלט יספקו ערך מוסף לטיול המשפחתי הבא שלכם.

האלות מציגות: אהבה בעירבון מוגבל

לא פחות מ-12 אלים יווניים קראו להר התלול הזה "בית": פוסידון, הרה, אתנה, אפרודיטה, דמטר, דיוניסוס, ארס, הרמס, הפייטוס וארמטיס, אפולו וכמובן זאוס, הלוא הוא מלך האלים.

מה הם בדיוק עשו שם? לגמו נקטר מתקתק ("משקה האלים"), אכלו מנות מסתוריות בשם אמבוזיה ובעיקר זממו מזימות זה כנגד זה.

צאו לנופש בריביירת האולימפוס >>

קחו למשל את אפרודיטה, בתו של זאוס שזכתה בתואר "אלת האהבה והיופי". ככזו, הייתם מצפים שהיא תהיה רומנטית ועדינת נפש להפליא. ובכן, כאשר נולד בנה, פריאפוס, היא נחרדה לגלות שפרי בטנה מכוער עד אימה. עד כמה מכוער? יש המספרים שאברי המין שלו היו תלויים מעל ישבנו ופניו היו מעוותים באופן קיצוני. אז עם כל הכבוד ל"אהבה ויופי", החליטה אפרודיטה להשליך את בנה מההר. על פי גרסה אחרת, היא פשוט נטשה אותו על מורדות ההר, ושם הוא התגלה על ידי רועה צאן שהציל את חייו.

ממש לא רומנטית או עדינת נפש, אפרודיטה

ממש לא רומנטית או עדינת נפש, אפרודיטה

אגב, כיעורו יוצא הדופן של פריאפוס נבע מקללה שהוטלה על אפרודיטה על ידי הרה, אלת הנישואין, האימהות והלידה. מבולבלים? חכו, זה רק מסתבך. למעשה, גם הרה עשתה שימוש בנתונים הגיאוגרפיים המרשימים של האולימפוס, והחליטה להשליך את בנה הפייסטוס מפסגתו. למה? שוב, סתם כי הוא נולד מכוער וקצת צולע.

ואם אתם רוצים להטריף את בני המשפחה שלכם, בעודכם צועדים על המדרונות המיוערים של האולימפוס, המשיכו את הסיפור, שמקבל כעת טוויסט מוזר ומטריד: אותו הפייסטוס מכוער, ניצל בסופו של דבר על ידי נימפות שמצאו אותו בים, לאחר שהתגלגל מראש האולימפוס. הוא גדל להיות אל האש והנפחים, וכאשר בגר החליט לנקום באמו יפת הנפש. הוא יצר בעבורה כס מלכות מרהיב ביופיו, שהיה בעצם מלכודת מתוחכמת. הוא טיפס אל ההר, פגש את אמו, נתן לה את כס המלכודת, ומיד לאחר שהתיישבה עליו, נחרדה לגלות כי אינה יכולה לקום ממנו. רק לאחר שהפייסטוס נישא לאפרודיטה היפה, הוא הסכים לשחרר את אמו.

תהיו חייבים להודות שמעולם לא נחשפתם לטלנובלה כה רבת תפניות. אז תמשיכו לטפס, כי יש עוד סיפורים רבים.

כל אחד והטיפוס שלו

אך לפני שממשיכים, כדאי לדעת כי בשל האמונות, החששות וסיפורי האימה המיתולוגיים, נותר האולימפוס נטול מטפסים במשך דורות רבים. המקומיים פשוט פחדו לטפס עליו.

למעשה, מטפסי ההרים הראשונים שכבשו את אחת מפסגותיו עשו זאת רק בקיץ של שנת 1913. ומאחר ששום כישוף לא הוטל עליהם, החלו התיירים לנהור אל ההר, וכיום מטפסים על האולימפוס קרוב ל-10,000 אנשים מדי שנה. רק חלק קטן יחסית מהם מגיע אל פסגתו הגבוהה, מיטיקס (Mytikas), והיתר מסתפקים בטיולים פחות מאתגרים.

מראות מהאולימפוס

מראות מהאולימפוס

ניתן לטפס אל מרומי ההר ברגל, אך יש לקחת בחשבון כי מדובר בטרק ארוך ולא קל המיועד למיטיבי לכת, הנמשך כיומיים-שלושה. הלינה היא בבקתות בסגנון אלפיני. כמובן, ניתן גם לבצע מסלולים משפחתיים קלים וקצרים יותר בחלק התחתון של ההר, לצד יערות ונחלים, ואף לדגום את אחד ממסלולי הטיול הרבים המתפתלים למרגלותיו, בין כפרים ציוריים ונופים שמזככים את הנשמה.

מי הכי יפה בהר?

סיפור ידוע במיוחד שהתרחש על האולימפוס מתואר ביצירה היוונית האדירה "איליאדה". אל מסיבה מפוארת שנערכה בראש ההר הוזמנו כל האלים, ורק אחת לא הוזמנה: אריס, אלת הריב והמדון, ואחותו של ארס, אל המלחמה. בקיצור, לא בדיוק הדמות שהייתם רוצים להסתבך איתה.

אריס, כפי שרק אריס יודעת לעשות, החליטה לנקום והשליכה אל תוך האולימפוס תפוח (בגרסה אחרת, מדובר היה בכדור בדולח). על התפוח היא חקקה את המילים "ליפה באלות".

זרקה – ונתנה לטבע לעשות את שלו. כי מרגע שנקראו שתי המילים בקול רם, החל ויכוח עז בין האלות שסבורות כי הן היפות ביותר: אתנה, הרה ואפרודיטה.

מאחר שכל אחת התבצרה בעמדתה, הציע זאוס שייפנו לנסיך פאריס מטרויה. פאריס מפתיע ובוחר דווקא בהלנה. אך הלנה כמובן נשואה – מה שלא ממש הפריע לפאריס, שאפילו החליט לחטוף אותה מידי בעלה, מנלאוס. וכך, בעקבות תפוח אחד קטן ושתי מילים, פרצה מלחמת טרויה.

בגלל תפוח, מלחמת טרויה

בגלל תפוח, מלחמת טרויה

דולפין על האולימפוס

כל הטלטלות המיתיות הללו גרמו לכם להשתגע? למה שלא נלך על אזכור עדין יותר של האולימפוס? הנה קחו למשל את אפולו, אל השמש והמוזיקה. ככזה, הוא נהג ללכד סביבו נימפות ומוזות והנעים את זמנם של האלים שהתגוררו עמו באולימפוס, בעודו מנגן להם בנבל שעשוי מזהב.

אבל שום דבר הרי לא יכול להיות רגוע במיתולוגיה. וכך, בעקבות תעלולים שונים ומשונים של אפולו, הוא הוענש על ידי חבריו האלים וגורש מההר. רק לאחר 9 שנים הוא הורשה לחזור. וכאשר חזר, החליט לשנות את דמותו ולבש צורה של דולפין. כי היי, אם כבר לעשות קאמבק, אז כדאי שזה יהיה מוזר, מופרך והזוי, כמיטב סיפורי המיתולוגיה.

וזהו בעצם סוד קסמה של המיתולוגיה היוונית – וגם של ההר החלומי הזה.

כתיבת תגובה

Call Now Button