• ראשי
  • /
  • וייטנאם
  • /
  • וייטנאם וקמבודיה: הממלכות הסגורות של מזרח אסיה נפתחות לעולם

וייטנאם וקמבודיה: הממלכות הסגורות של מזרח אסיה נפתחות לעולם

מבחינת הקהל הישראלי, וייטנאם וקמבודיה הן ככל הנראה שתי המדינות המסתוריות ביותר של מזרח אסיה. בניגוד ליעדי התיירות המוכרים יותר במזרח הרחוק: יפן, סין ותאילנד, שהפכו זה מכבר ליעדי תיירות שגרתיים עבור המטייל הישראלי, וייטנאם וקמבודיה בחרו לאורך השנים לשמור על רמה מסוימת של בידוד מיתר העולם במטרה לשמר ולהגן על התרבות והמסורת הייחודיות שלהן. כתוצאה מכך, שתי המדינות לא הוצפו בתיירים בדומה למדינות אחרות במזרח, ונחשבות עדיין ליעדים "בתוליים" יחסית המציעים חוויה תרבותית ואנתרופולוגית מיוחדת שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר.

הסיבה לבידוד היחסי של וייטנאם וקמבודיה היא בראש ובראשונה ההיסטוריה השסועה ומלאת התהפוכות שלהן. במקרה של וייטנאם – הסיפור מתחיל במאבק עממי ועקוב מדם שנמשך שנים ארוכות כנגד הכיבוש היפני, ששיאו במהלך מלחמת העולם השניה ושהוביל בסופו של דבר להקמת שתי מדינות וייטנאמיות נפרדות: צפון וייטנאם "הקומוניסטית" ודרום וייטנאם "הקפיטליסטית". עם זאת, החלוקה לא החזיקה מעמד זמן רב ושתי המדינות נגררו למלחמה עקובה מדם – "מלחמת וייטנאם", אשר הסתיימה בשנת 1976 בניצחון הצפון ובאיחוד וייטנאם כולה תחת השלטון הקומוניסטי בראשות הו צ'י מין.

בדומה לוייטנאם, גם ההיסטוריה של קמבודיה רצופה מאבקים וסכסוכים עקובים מדם, החל מהמאבק נגד הכיבוש היפני, והמשך בהשתתפות מוגבלת במלחמת וייטנאם במסגרתה קמבודיה סבלה מהפצצות מתמשכות מצד ארה"ב שהובילו להרוגים רבים ולנזק בל יתואר. לאחר תום המלחמה, תנועת קמר רוז' הקומוניסטית ניצלה את ההזדמנות והשתלטה על המדינה המצולקת, ומיד החלה במסע טיהור אתני כנגד יסודות "שליליים" בקמבודיה, מסע קטל שנמשך ללא הפסקה עד להפלת משטר הקמר רוז' ב-1979, אף שגם בשנים שלאחר מכן נמשך חוסר הסדר במדינה. בסופו של דבר, רק בשנת 1999 חוסלה תנועת הקמר רוז' סופית, וכך הושם קץ לתקופה האפלה ביותר בתולדות קמבודיה.

היסטוריה סוערת, תרבויות מרתקות וחוויה עוצרת נשימה – וייטנאם וקמבודיה ממתינות לכם!

וייטנאם וקמבודיה – שתי מדינות, עולם ומלואו

צילום: Shutterstock

חרף ההיסטוריה מלאת התהפוכות של שתי המדינות, וייטנאם וקמבודיה נהנות כיום מתקופת שקט ורגיעה הנמשכת ללא הפרעה מזה שנים רבות, ובמקביל גם מצמיחה כלכלית מתמשכת שמובילה לעלייתו של מעמד ביניים חדש בסגנון מערבי, המעוניין בחיזוק הקשרים עם מדינות המערב. יחד עם זאת, בשתי המדינות קיימת גם "אופוזיציה" משמעותית, המבקשת דווקא להבליט את ייחודן ההיסטורי של שתי המדינות ואת המורשת הבודהיסטית ארוכת השנים שלהן, וזאת על חשבון מגמת ה"התמערבות" המבצבצת כמעט מכל פינה.

מעניין לגלות שבניגוד לקמבודיה, שעודנה מנותקת במידה רבה מאורח החיים המערבי ופועלת בהתמדה לשימור המסורות העתיקות והתרבות המסורתית במדינה, דווקא וייטנאם, המדינה המצולקת שעודנה מלקקת את הפצעים ממלחמת וייטנאם בשנות ה-60 וה-70, עברה במרוצת השנים האחרונות מהפכה חסרת תקדים, כאשר ההשפעות המערביות והמודרניות, יחד עם רוח היזמות והקפיטליזם, חודרות למדינה במהירות חסרת תקדים ומעצבות ממש בימים אלו את ההיסטוריה, התרבות והפוליטיקה שלה. לכן, הטיול המאורגן לוייטנאם ולקמבודיה הוא במידה רבה מסע בין ניגודים, התנגשות בין המסורת העתיקה והמודרניות המתפרצת, כאשר תוצאות המפגש שונות בכל אחת משתי המדינות – תופעה מרתקת שלא כדאי לפספס.

מה קורה כשהמערב והמזרח נפגשים? בואו לצפות בשינוי ההיסטורי!

השילוב המושלם בין טבע לתרבות

אנגקור ואט , קמבודיה. צילום: Shutterstock

מעבר להיסטוריה המרתקת ולתרבות הרבגונית של שתי המדינות, הטיול המאורגן לוייטנאם ולקמבודיה הוא גם מסע אל כמה מהנופים ואתרי המורשת היפים ביותר בעולם. במהלך הטיול המאורגן תזכו לבקר בכמה מפלאי הטבע המרשימים ביותר ברחבי תבל, ביניהם מפרץ הא לונג, שם תצאו לשייט בין אלפי האיים הפרוסים למרגלות המפרץ, ההרים הירוקים של נין בין המשובצים מערות ונקרות טבעיות, אגם טונלה סאפ – אחד מאגמי המים המתוקים הגדולים ביותר באסיה, ועוד מגוון אתרים עוצרי נשימה המתבלטים על רקע הטבע הססגוני והפראי של מזרח אסיה.

ואם חשקתם בהיכרות גם עם התרבות המקומית – אל דאגה, גם זה כלול! במהלך הטיול תבקרו את שבטי המיעוטים המתגוררים בצפון וייטנאם, אזור הררי בו חיים מיעוטים שונים המגדלים אורז וגידולים נוספים על גבי טרסות עצומות המתפרסות לכל עבר. תזכו לבקר גם בהאנוי ובפנום פן, ערי הבירה של וייטנאם וקמבודיה ומוקדי מסחר, תרבות וכלכלה תוססים, ואפילו תצאו לשייט חווייתי לאורך נהר המקונג, מהנהרות הגדולים בעולם, שם תיחשפו לקהילות חקלאיות המתקיימות בדלתת המקונג באותו האופן מזה מאות ואלפי שנים.  

רגע לפני שהכל משתנה – בואו לגלות תרבויות היסטוריות מפוארות ששרדו את מבחן הזמן!

רוצים לשמוע עוד? בואו להכיר את מגוון הטיולים המאורגנים של אשת טורס!

כתיבת תגובה

Call Now Button