הכירו את שבטי עמק האומו באתיופיה

אתיופיה היא המדינה היחידה באפריקה שלא באמת היתה תחת קולוניה אירופאית, אפשר לומר שזה מקור הגאווה והתרבות החזקה שלהם. השבטים של עמק האומו משמרים תרבות ומסורת כבר שנים רבות, ביקור באזור מבטיח חוויה אנתרופולוגית יוצאת דופן.

גלו את השבטים הנסתרים באתיופיה בטיול יוצא דופן >>

אתיופיה היא מדינה מזרח-אפריקאית השוכנת ב"קרן אפריקה" ושונה כמעט לחלוטין מהמדינות הסובבות אותה, בעיקר בגלל שהשבר הסורי אפריקאי הבדיל אותם ויצר להם מערכת אקולוגית ואנתרופולוגית שונה – הגזע הניילוטי (אתיופיה, אריתריאה, סומליה, חלק מסודן)  השוכנים או הנודדים לאורך הנילוס.

ETHIOPIA

אם נחלק את אפריקה מבחינה תרבותית שבטית: אתיופיה היא על הגבול בין צפון אפריקה שהיא תרבות ערבית, לבין אפריקה "השחורה" (גזע ה"בנטו"). הם שחומי עור כמו אחיהם האפריקאים אך עם תווי פנים אירופאים יותר. באתיופיה 84 שבטים, מה שאומר שמדברים בה 84 שפות, כשהרשמיות הן "אמהרית" ו"טיגרית" (בצפון).

עמק האומו שבאתיופיה, מחולק למספר שבטים, אספנו את ארבעת המרכזיים. כל התמונות צולמו בטיולים המאורגנים של אשת לאתיופיה:

האמאר (Hamar):

המפורסם ביותר באזור, השבט מונה 40 אלף איש, הם דוברים האמר – באנה ודתם מוסלמית-סונית המשולבת במנהגים פאגנים. הנשים והגברים יפי תואר, מושחים את גופם ושיערם בחומר אדמדם. הנשים לובשות חצאיות עור קטנות מקושטות בצדפות וחרוזים, ללא חלק עליון. הגברים עושים תסרוקות מיוחדות ומורכבות מבוץ צבעוני ונושאים כרית צבע שבעזרתה הם מושחים את גופם. אחד מהטקסים המפורסמים שלהם הוא ה- "bull jumping" שזהו טקס בגרות לנער, שעליו לדלג עירום על שבעה שוורים מבלי ליפול אל מול כל הכפר. בהמשך הטקס הנשים הבוגרות כולל אימו מתגרות בו שיצליף בהן עם ענפים ובכך הוא "משתחרר" ממרותם.


hamar

קארו (karo):

שבט זה מונה כאלף איש המתגוררים בכפרים קטנים וציוריים על גדות נהר האומו. אנשי השבט מעוטרים בשלל צבעי גוף העשויים מתערובת מיוחדת של גיר, פחס, אבקת סלע צהוב וברזל. לפעמים ניראה כי קיימת בין השבטים תחרות סמויה על איכות תערובות הצבע בה הם צובעים את גופם. רוב הציורים לבנים ונועדו לקישוט, שפתם התחתונה מעוטרת במסמר, הם גרים ליד הנהר ומתפרנסים בין היתר מדיג. שיער ראשן של הנשים מגולח, מנהג ייחודי לשבט הוא בקתות עץ מרובעות בהן בני השבט מתכנסים לצורך דיונים – נשים לחוד וגברים לחוד.

KARO

קונסו (Konso):

השבט הגדול ביותר בעמק האומו, הוא מפורסם בזכות צורת הבניה והגילוף הייחודית של פסלי עץ גדולים המעטרים את קברי השבט. אלה מתעדים את קרובי המשפחה של הניפטר, את חבריו ואת אויביו. החוקרים מחשיבים את הפסלים הללו כטוטם ואילו השם המסורתי משמעותו משהו ששייך לאבות הקדומים.   הנשים לובשות חצאיות עם שתי שכבות שמזכירות את המבנה המיוחד של גגות הבית. השבט חקלאי ומעבד את אדמת הגבעות באמצעות טרסות.  השבט מונה 300,000 איש ומפוזר באיזורים נרחבים. "המורה" היא כיכר הכפר המשמשת את בני הכפר להתכנסויות.

KONSO

דורזה (Dorza):

כפר נוסף באזור הוא שבט הידוע ביכולת האריגה שלו ובזכות מבנה הבתים העגלגל. מבנה הבית מזכיר פיל,  תזכורת לשבטי הפילים שהיו באיזור ונדדו לקניה. לצד הבקתה הגדולה יש בקתה קטנה בה גרים הבנים וכלותיהם עד שנה לאחר הנישואים. בשנה זו הם בונים את הביקתה שלהם. השבט מתגורר על ההר ונשות השבט יורדות כל יום אל הנהר להביא מים ועולות חזרה לגובה של 3,000 מטר. השבט גם מפורסם בזכות עץ הבבנה שאינו נותן פרי. הם משתמשים בכל חלקי העץ הם עושים מהעלים לחם ובגזע הם משתמשים לבניה. השבט מונה רק 7,000 איש וקיים חשש כמה שנים הוא יצליח לשרוד.

DORZA

צרו את החוייה שלכם באתיופיה בעצמכם >>

תודה לאריק מסנגי

כתיבת תגובה

Call Now Button