• ראשי
  • /
  • אפריקה
  • /
  • הסיפור של לילאן תום, אפריקאית חד הורית/ לילי אנגל

הסיפור של לילאן תום, אפריקאית חד הורית/ לילי אנגל

IMG-20160707-WA0014

מצאו כאן מגוון רחב של טיולים מאורגנים לאפריקה >>

את לילאן פגשתי לפני 10 שנים. נכנסתי למשרד המפואר. הסתכלתי על הבחורה הקנייתית והיססתי, היא העובדת? היא המנהלת? לילאן זוכרת בעיקר את הנעלים שלי. עם השנים נהפכנו לחברות טובות ושותפות עסקיות. לפניכם סיפורה של אישה אפריקאית, אם חד הורית, לא תאמינו איך הוא יגמר…

אני לא היחידה שהיססה לגבי תפקידה של לילאן במשרד שהיא הקימה. כאישה שחורה וחד הורית באפריקה. רבים מסרבים להאמין שהיא הבעלים הבלעדי של החברה. יש אין ספור סיפורים וניחושים על מי ה"בעלים האמיתיים". האמת היא שרק לילאן. נשים באפריקה הן לא אחת בעלות דוכנים קטנים או בוטיקים, אבל טיולי הספארי הם תחום גברי, ולא רק באפריקה. הנהגים הם גברים, בלי הלודג'ים הם גברים והרוב המוחלט של המנהלים, הם גברים. לילאן הצליחה לעשות רק מה שנשים מעטות בתחום הצליחו. יותר מזה רבים מהשולטים בתעשייה באים ממוצא הודי או בריטי, מה שמוסיף עלהקושי.

לילאן גדלה בדיאני, בחוף הדרומי לאם קנייתית ואב מאמץ בריטי. בימים ההם לא היה מקובל שנשים שחורות תחתנה עם גברים לבנים. הקהילה הלבנה סירבה לקבל את המשפחה, את האם, את לילאן, את אחיה ואת אחותה. לילאן זוכרת שאבא שלה עזב לא אחת אירועים בהם סירבו להגיש לאישתו או ילדיו. מקרים בהם כולם קיבלו צלחות חרסינה והם צלחות פלסטיק או שסירבו לתת לאמא שלה להיכנס מהכניסה הראשית ודרשו שתכנס מהצד. בכל פעם האבא או התעקש או עזב את האירוע.

לילאן סיימה בית ספר תיכון והתחילה ללמוד בקולג' מנהל עסקים. לאחר חודשיים אמה נפטרה ולא מאוחר אחריה, אביה. חודש לאחר פטירתו הם הוצאו מהבית השכור. היא נאלצה להתחיל לעבוד ולפרנס את בנה בן השלוש אחיה ואחותה. המשפחה בבריטניה סירבה להכיר בהם והודיע להם על תחשבו על זה אפילו.

FB_IMG_1466072118389

לילאן החלה לעבוד בחברת טיולי ספארי לשוק הבריטי והגרמני תחת בעלות גרמנית. ההייתרון שלה היה יכולת הכתיבה שלה באנגלית. הבעלים הגרמני לא שלט בשפה האנגלית ברמה טובה. לאחר 7 שנים היא עזבה והקימה חברת טיולי ספארי קטנה. בתחילת הדרך במשרד קטן עם שותפים עד שעברה למשרד בו נפגשנו. היא הצליחה להקים את החברה, לנהל אותה ולגדל את בנה סמי כאם חד הורית.

האתגרים של אם חד הורית באפריקה קשים ורבים. זה מתחיל בביטחון האישי שלך ושל הילד. המשטרה במדינות אלו אינה מסייעת לביטחון האישי של נשים. אישה שגרה לבד אינה דבר מקובל, חבר או בן זוג צריכים להיות במקום כלשהו. לעומת זאת מאוד מאוד מקובל שאת כאשה האחראית היחידה על גידול הילד, הגברים אינם מסייעים כלכלית או בתחום אחר.

מערכת החינוך היא בעיקר פרטית והעלות הכלכלית היא כבדה. אין גורמים סוציאליים או אחרים המסייעים. ניהול חברת ספארי היא עבודה סביב השעון. כבר בתחילת דרכה לילאן נאלצה לצאת לפנות בוקר לאיסוף לקוחות משדה התעופה, את הילד המטפלת שלחה לגן. העבודה כרוכה גם בנסיעות ארוכות. בהן הילד נשאר לבד עם המטפלת.

תהליך הגידול של החברה היה איטי. בתחילה החברה התמקדה רק בטיול משפחות וזוגות. לאט לאט היא החלה לרכוש מוניטין גם בקרב חברות בינלאומיות והחלה לתת שירותי קרקע לסוכנים בחו"ל. לפני 4 שנים היא הקמה גם מחלקת כרטוסים והתרחבה לטיסות פנימיות ובינלאומית עד לכמה השכרת מטוסים פרטיים. משם התרחבה גם לטנזניה ומדינות אפריקה נוספות כגון אוגנדה ורואנדה. בשנה האחרונה היא החלה לתת שירותי קרקע לאשת טורס.

כיום החברה שלה מוכרת טיסות וטיולים לאותם אנשים שסירבו להתרועע עם אמה. לא אחת ניתן לראות בריטי זקן שיכנס למשרד, יזמין כרטיס טיסה, אבל לא יגיד לה שלום ברחוב. בנה סמי סיים בית ספר יסודי בהצטיינות במקום השלישי במחוז. היום הוא לומד בתיכון ומצטיין בשחמט. לילאן מספקת שירותי קרקע לחברת אשת טורס, מייצגת בקניה קרן המממנת שכר לימוד וציוד לימודי לילדים עניים במיוחד.

מצאו כאן מגוון רחב של טיולים מאורגנים לאפריקה >>

20140607_134607

כתיבת תגובה

Call Now Button