• ראשי
  • /
  • המזרח הרחוק
  • /
  • כלכלה דינמית, אווירה תוססת ועתיד מבטיח: הצצה לערי העולם של מזרח אסיה

כלכלה דינמית, אווירה תוססת ועתיד מבטיח: הצצה לערי העולם של מזרח אסיה

אם גם אתם חשבתם שהמזרח הרחוק הוא שם קוד למדינות עולם שלישי נידחות, עם תשתיות ברמה נמוכה, שכר נמוך והמון מוצרי פלסטיק זולים – הגיע הזמן להתעורר למציאות החדשה של המאה ה-21.

במהלך העשורים האחרונים, האזור שכולנו מכירים כדרום מזרח אסיה חווה צמיחה כלכלית בהיקף ובשיעור חסר תקדים, כמעט ללא אח ורע בהיסטוריה האנושית. ה"בום" הכלכלי והתעשייתי הזה, שנמשך במידה רבה גם בימינו, לקח כפרי דייגים שכוחי אל ששכנו לאורך אלפי שנים בפינותיה הנידחות של ההיסטוריה והפך אותם בתוך שנים ספורות לערי עולם סואנות ותוססות, ולענקים כלכליים ותרבותיים המובילים את העולם כולו אל המאה ה-21.

מבין אותן ערי המדינה המודרניות, הידועות ביותר הן כמובן הונג קונג – "ניו יורק של המזרח", מקאו – "לאס וגאס של המזרח", ושנג'ן – המתמודדת החדשה והמסקרנת על הכתר, שהופכת אף היא לענק כלכלי ותרבותי שלא כדאי להתעלם ממנו.

רוצים לדעת איך ייראה העולם בעוד 20 שנה? זה המקום להתחיל בו

מכפר דייגים מוזנח לפלא הכלכלי של המזרח – הכירו את הונג קונג

קו החוף של הונג קונג. צילום: Shutterstock

הונג קונג, העיר הקוסמופוליטית והמרכז הכלכלי והפיננסי של דרום מזרח אסיה, אשר אף זכתה לכינוי "השער למזרח", מהווה מזה שנים רבות מותג רב עוצמה ומוקד עירוני אורבני תוסס שמתחרה בהצלחה מול לונדון, טוקיו וניו יורק.

הסיפור של הונג קונג, שמשמעות שמה הוא "הנמל הריחני", מתחיל בעיירת דייגים רדומה השוכנת על אי בעל אותו השם. סביר להניח שהעיירה הקטנה הייתה נותרת חבויה מהעולם אלמלא פרוץ מלחמת האופיום שבין סין ובריטניה הגדולה בשנת 1839. המלחמה הסתיימה בשנת 1842 במסגרת הסכם נאנקינג, שקבע בין היתר כי האי הונג קונג יועבר לשליטה בריטית. בהמשך, ובעקבות מלחמת האופיום השניה, קיבלה בריטניה לחזקתה גם את השטחים הסובבים את העיר (שכונו "הטריטוריות החדשות"), וזאת במסגרת חוזה חכירה זמני עד לשנת 1997.

במהלך שנות השליטה הבריטית בטריטוריה, והודות למעמדה הייחודי של הונג קונג כשער הכניסה לאסיה עבור תיירים, סוחרים ואנשי עסקים, העיר זכתה לפריחה כלכלית ותרבותית חסרת תקדים שהפכה אותה למרכז הכלכלי הגדול מסוגו בדרום מזרח אסיה, ולאחד ממרכזי הבנקאות והפיננסיים המובילים בעולם. היקף השינוי שהעיר עברה במהלך תקופת השלטון הבריטי הוא בלתי נתפס, כאשר הניגוד בין העיר הישנה והחדשה נשקף מכל פינה והופך אותה לפנינה אדריכלית מדהימה ולתופעה שפשוט אסור לפספס.

העיר חזרה בסופו של דבר לשלטון סיני בשנת 1997, ועודנה ממלאת תפקיד מרכזי בשוק הכלכלי העולמי, אף שהמתחים בין התושבים המבקשים לשמר את המורשת הבריטית הייחודית ובין השלטון הסיני המבקש לחזק בהדרגה את שליטתו בעיר, הותירו ומותירים חותם ניכר על חיי היום יום של תושבי העיר.

היסטוריה מפוארת, חוויה עירונית עוצרת נשימה והתנגשות בין הישן והחדש – בואו להכיר את הונג קונג

בירת ההימורים וחיי הלילה של אסיה – הכירו את מקאו

מקאו בשעות הלילה. צילום: Shutterstock

בדומה להונג קונג, גם מקאו חסתה תחת שלטון זר לאורך שנים רבות (במקרה זה – תחת שלטון פורטוגלי), וחזרה אף היא לשליטה סינית רק בשנת 1999. בדומה להונג קונג, תקופת השלטון הקולוניאלי במקאו היוותה זרז לפריחה תרבותית וכלכלית עצומה שמיצבה את העיר כמרכז כלכלי ראשון במעלה באזור, ובתור צומת דרכים מסחרית בין מעצמות אירופה וממלכות המזרח הרחוק.

הודות למיקומה הייחודי ולשלטון הפורטוגלי הסובלני שעודד השקעות מסחריות וכלכליות, מקאו הפכה בתוך מספר עשורים למרכז דתי חשוב עבור מיסיונרים קתולים, ולכן העיר משופעת במגוון רחב של מבנים אדריכליים מרשימים המשקיפים על סמטאות קסומות. בד בבד, תעשיית ההימורים במקאו התפשטה אף היא כאש בשדה קוצים, והעיר התפתחה בהדרגה למרכז כלל עולמי של תעשיית ההימורים (שניה בעולם רק ללאס וגאס), ולמוקד משיכה לתיירים מכל רחבי העולם, וזאת הודות למגוון האטרקציות שהעיר מציעה למבקרים בה.

כיום מקאו מציעה שילוב ייחודי של מרכזי הימורים ובתי קזינו מפוארים, חוויה עירונית ותרבותית תוססת, היסטוריה ייחודית ופינות טבע קסומות – והכל במקום אחד.

היסטוריה מרתקת, אדריכלות עוצרת נשימה ותעשיית הימורים כלל עולמית – בואו להכיר את מקאו!

העיר שהתעוררה ובגדול – הכירו את שנג'ן

שנג'ן – מודרניזציה מתפרצת. צילום: Shutterstock

במקביל להונג קונג ומקאו, שתי הערים המפורסמות של המזרח, צמחה לה בשקט בשקט מתמודדת שלישית לתואר "המרכז הפיננסי של מזרח אסיה" – שנג'ן.

עד לשנות השמונים, שנג'ן, או בשמה המקורי "באואן", הייתה עוד עיירת דייגים שגרתית במחוז גוונדונג שבסין, ללא היסטוריה או ייחוד בפני עצמה. השינוי החל במהלך שנת 1980, בעקבות הכרזתו של שנג שיאופינג, מנהיגה של סין העממית, על שנג'ן כ"אזור כלכלי מיוחד" במטרה להתמודד עם כוח המשיכה של הונג קונג השכנה, ולפתח את שנג'ן ככוח עולמי וכמוקד מסחרי ופיננסי עצמאי.

מעמדה החדש של שנג'ן הוביל את העיר לפריחה כלכלית חסרת תקדים, ששינתה ועודנה משנה את פניה. כיום, שנג'ן היא עיר דינמית ושוקקת חיים ואחת מהערים המתפתחות בקצב המהיר ביותר בסין, עובדה שמציבה אותה כיעד נחשק להשקעות הון ובמקביל כמוקד מרכזי לתיירות פנים וחוץ, בהיקף שרק עולה מדי שנה ושנה.

שנג'ן ממותגת, במידה רבה של צדק, כ"עיר הסטארט אפ" הסינית, ומושווית פעמים רבות לישראל. בדומה לישראל, שנג'ן מהווה סוג של כור היתוך: כ-90% מתושביה הנוכחיים היגרו אליה מבחוץ, והיא אחת מהערים הצעירות ביותר בסין, עם גיל ממוצע של 30 בסך הכל. לפי התחזיות הנוכחיות, שנג'ן, שנמצאת בעיצומה של מגמת התרחבות קדחתנית, צפויה להכפיל את היקף כלכלתה עד לשנת 2025; היקף פיתוח מואץ וכמעט חסר תקדים ברחבי העולם.

רוצים להכיר את המנוע הכלכלי של המאה ה-21 ? הזמינו עוד היום טיול מאורגן לשלושת ערי העולם של מזרח אסיה – הונג קונג, מקאו ושנג'ן!

רוצים לשמוע עוד? בואו להכיר את מגוון הטיולים המאורגנים של אשת טורס!

כתיבת תגובה

Call Now Button