סיציליה – הסנדק מעולם לא היה קרוב יותר

כשאתם שומעים את השם סיציליה, סביר להניח שאתם חושבים על טיולים בין המבנים ההיסטוריים וביקור במסעדות האיטלקיות המקומיות. אולם, מאחורי היעד התיירותי ישנם סיפורים שאולי לא הכרתם, המהווים חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של האי הממוקם בקצה המגף האיטלקי. באילו סיפורים מדובר? כאלה שיישמעו לכם מוכרים, כאילו כבר ראיתם אותם בסרט מפורסם כל שהוא, העוסק גם הוא בעלילותיה של משפחה ממוצא איטלקי.

מצאו כאן טיול מאורגן לסיציליה עם בוקי נאה

הכל התחיל עם ג'ובאני פלקונה, השופט החוקר שלחם במאפיונרים של סיציליה – אותם ארגוני פשע שחיסלו זה את זה, גבו דמי חסות מעסקים, סחרו בסמים ומיררו את חייהם של התושבים. פלקונה הביא למעצרם וכליאתם של עשרות עבריינים, אך ארגוני המאפיה הסיציליאנית (הקוזה נוסטרה) רצו להיות אלו שיאמרו את המילה האחרונה. לכן, לאחר שהמאפיה חדרה לצמרת השלטון בסיציליה והעבירה את פלקונה לרומא, יום אחד, בדרכו לביקור עבודה בסיציליה, התפוצצה פצצה של כ-500 ק"ג מתחת לגשר עליו נסע פלקונה, והוא ושומרי ראשו נהרגו.

shutterstock_224633035

בעקבות האירוע הזה הוקמו מספר אתרי זיכרון בעיר פלרמו (Palermo), בירת האי סיציליה, הידועה באתריה ההיסטוריים הייחודיים. שדה התעופה של פלרמו נקרא על שמו של השופט פלקונה, ובמקום הפיצוץ עומדת אנדרטה לזכרו. כמו כן, על "עץ השלום" שנמצא מול ביתו בפלרמו, הסיציאלנים שמים מכתבי זיכרון וכותבים על צרותיהם עם המאפיה. לאחר מכן, מגיעים למקום שוטרים סמויים בלילות, מצלמים את המכתבים וכך אוספים פרטים על מעללי המאפיה, מבלי שהאזרחים יסתכנו במעשי נקמה אותם המאפיה שומרת למלשינים.

בדומה לעלילת הסרט "הסנדק" וסרטי פשע נוספים, הסיציליאנים נלחמים עד היום בארגוני המאפיה שגובים מהם דמי חסות, חודרים לשלטון הארצי ומשתלטים על כלכלת המדינה, בין היתר באמצעות מתן שוחד לאנשי שלטון. אולם, במקרים רבים מצליחים השלטונות לשכנע פושעים לשמש כעדי מדינה נגד חבריהם, בתמורה להקלה בעונש, קבלת סכום כסף גדול ושיקום במדינה אחרת.

גם בישראל הבעיה עודנה קיימת, ומקרים דומים ממשיכים לקרות עד היום, עם הארגונים ומשפחות הפשע, הסכסוכים העקובים מדם והמשטרה שמפענחת פחות מ-20 אחוז מתיקי הפשיעה. כמו כן, עד היום מתקיימות בישראל לוויות דומות מאוד לאלו של המאפיונרים האיטלקיים, רק ללא ארון הקבורה ובלי התזמורת שמנגנת את מנגינת הסרט "הסנדק".

סדרת סרטי "הסנדק" מזכירה מאוד את המקרים הללו, ובאופן אירוני מפרנסת עד היום את סיציליה, שסבלה מהמאפיה גם במציאות. לדוגמא, הכפר העתיק סבוקה (Savoca), הבנוי על מצוק המשקיף אל הים, ממשיך לשרוד עד היום הודות לכך שצולמה בו סצנת החתונה המפורסמת בסרט "הסנדק". למרות שעברו 45 שנה מאז שצולם הסרט, עד היום מגיעים לסבוקה תיירים רבים בכדי לעשות את הטיול מהכנסייה אל בר ויטאלי, ולדמיין את עצמם כחלק מהסצנות המפורסמות. כמו כן, בתוך הבר מוצגים הרהיטים המקוריים שצולמו בסרט, וניתן למצוא בו חנות מזכרות המציעה למכירה תמונות, חולצות, כובעים, עניבות ואף בקבוקי אלכוהול המוקדשים לדמויות הסרט. בעקבות כך, הוצב בכיכר המרכזית של סבוקה פסל של פרנסיס פורד קופולה, במאי "הסנדק", כאות הוקרה מאת תושבי המקום.

מצאו כאן טיול מאורגן לסיציליה עם בוקי נאה

shutterstock_211543561

כתיבת תגובה

Call Now Button