• ראשי
  • /
  • טיסות
  • /
  • השמיים סוף סוף נפתחים – וזה מה שצריך לדעת לפני שעולים על מטוס

השמיים סוף סוף נפתחים – וזה מה שצריך לדעת לפני שעולים על מטוס

נגיף הקורונה, שנכנס לחיינו בסערה בתחילת 2020, שינה באחת את החיים של כולנו. בין סגר למגבלות תנועה, בין משבר כלכלי לפיטורים וקיצוצי תקציב, ובין חבישת מסכות להגבלת התקהלויות – במהלך החודשים האחרונים כולנו נאלצנו להסתגל לחיים בעידן הקורונה ולאמץ אורח חיים חדש שכולל מסכות, שטיפת ידיים והגבלות על התקהלות, כך שנוכל להמשיך ולחיות ב"דו קיום" עם הנגיף.

בימים אלו, לאחר ציפייה ארוכה ובתום חודשים של דיונים, התלבטויות, והרבה ניסוי וטעייה – נדמה סוף סוף שענף התיירות, כמו העולם כולו, מתאושש בהדרגה ומסתגל לשגרת החיים החדשה של ימי הקורונה. בשעה שמדינה אחר מדינה ברחבי העולם פותחת את גבולותיה מחדש, גם ישראל הקטנה לא נשארת מאחור – מבחינת התייר הישראלי, השמיים שנסגרו בחטף בתחילת 2020 הולכים ונפתחים בהדרגה בצורה איטית ועקבית, אך גם בצירוף מגוון "כוכביות", תנאים, נהלים והמון אותיות קטנות.

אז אם גם אתם כבר לא יכולים לחכות עד לחופשה הבאה שלכם בחו"ל, הכנו במיוחד עבורכם מדריך קצר על כל מה שצריך לדעת בתקופה הקרובה לפני שעולים על מטוס:

מדינות ירוקות ואדומות – מה זה בעצם אומר?

מודל ה"רמזור", שהפך לכינוי שגור בתקשורת במהלך החודשים האחרונים, מחלק את כלל מדינות העולם ל-2 קטגוריות: מדינות ירוקות ומדינות אדומות. השיוך של כל מדינה נקבע על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות בהתאם למידת ההצלחה של אותה המדינה בהתמודדות מול נגיף הקורונה:  

  • מדינה ירוקה – מדינה בעלת תחלואה נמוכה בנגיף הקורונה, המשלבת בין כללי היגיינה להנחיות ריחוק חברתי, ומספר החולים המאובחנים החדשים בה בממוצע ליום הוא לא יותר מ-10-5 לכל מיליון תושבים.
  • מדינה אדומה – מדינה בעלת תחלואה גבוהה בנגיף הקורונה, או מדינה שאיבדה שליטה על קצב התפשטות הנגיף.

את הרשימה המלאה של מדינות ירוקות ואדומות, שמתעדכנת אחת לשבועיים, תוכלו למצוא כאן.

מבחינתנו כישראלים, החלוקה למדינות אדומות וירוקות חשובה בעיקר בגלל המשמעות לעניין חובת הבידוד בעת החזרה לישראל. בהתאם ל"מתווה פתיחת השמיים" אשר הוכרז על ידי ממשלת ישראל ונכנס לתוקף ב-16 באוגוסט, ישראלים אשר חוזרים לארץ ממדינות המוגדרות כירוקות לא מחויבים בבידוד של 14 יום, ויכולים לשוב לשגרת חייהם מיד לאחר הנחיתה. זאת בניגוד לנוסעים השבים ממדינות אדומות – שנדרשים להיכנס מיד עם חזרתם לישראל לבידוד של 14 יום.

נקודה חשובה: חלוקה זו למדינות ירוקות ואדומות נקבעה על-ידי משרד הבריאות ואושרה על-ידי ממשלת ישראל. עם זאת, העובדה שמדינה מסוימת הוגדרה על-ידי משרד הבריאות כ"מדינה ירוקה" לא מחייבת את אותה המדינה להתיר כניסת אזרחים ישראלים, או לפתור אותם מחובת בידוד עם הגעתם ליעד.

אז אחרי שהחלטנו על יעד – מה צריך לעשות לפני שעולים על מטוס?

אחרי שמצאנו את היעד המושלם לחופשה בחו"ל, יש עוד כמה דברים שחשוב לבדוק לפני שנוכל באמת להגיע למנוחה (לחופשה) ולנחלה:

הנופים עוצרי הנשימה של בולגריה. צילום: Shutterstock

האם כישראלים יש לנו אפשרות לבקר ביעד?

לצערנו, נכון להיום חלק ניכר ממדינות העולם מגדירות את ישראל כ"מדינה אדומה". המשמעות היא שאזרחים ישראלים לא יכולים להיכנס לאותן המדינות, או לחילופין מחויבים להיכנס לבידוד בעת ההגעה, והכל בהתאם להחלטת הרשויות באותה במדינה. לכן, לפני שסוגרים כרטיס טיסה, חשוב מאוד לבדוק האם בכלל מותרת כניסת ישראלים ליעד המבוקש, ולהימנע מעוגמת הנפש הכרוכה בביטול החופשה ברגע האחרון.

שימו לב: חלק מהמדינות המתירות כניסת ישראלים לשטחן עדיין דורשות מתיירים הנוחתים ביעד לשהות בבידוד לפרקי זמן משתנים: החל מ-24 שעות ועד ל-14 יום ממועד ההגעה. כך שאם אתם לא מעוניינים לבלות את החופשה שלכם בחו"ל במלונית קורונה בשדה התעופה, חשוב לוודא זאת מראש טרם הזמנת כרטיס טיסה.

האם צריך לבצע בדיקת קורונה טרם היציאה מישראל?

חלק מהמדינות המתירות כניסת ישראלים מחייבות את הנוסעים המגיעים לשטחן להציג בדיקת קורונה שלילית, שבוצעה פרק זמן קצר טרם מועד ההגעה למדינה (במרבית המקרים לא יותר מ-72 שעות טרם הנחיתה ביעד). שימו לב שבדיקה זו מייתרת במקרים רבים את הצורך להיכנס לבידוד באותה המדינה.

החל מחודש ספטמבר 2020, בדיקות הקורונה בישראל מתבצעת באופן פרטי ובתשלום בבתי החולים בישראל.

לפני שאתם מזמינים תור לבדיקת קורונה, חשוב לוודא שהבדיקה מתבצעת במסגרת פרק הזמן הנדרש על-ידי הרשויות במדינת היעד, וכן שטופס תוצאות הבדיקה מנוסח בשפה האנגלית – במידת הצורך ניתן לבקש זאת במפורש מהגורם המבצע את הבדיקה.

רוצים לקרוא עוד על בדיקות קורונה לפני נסיעה לחו"ל? לחצו כאן

ביטוח נסיעות לחו"ל כבר רכשתם?

בעוד שבתקופה טרם הקורונה, ביטוח הנסיעות היה חלק חשוב אך שולי במסגרת הזמנת חופשה בחו"ל, כיום, בימי הקורונה, ביטוח נסיעות משמש כ"פוליסת הביטוח" שלכם במידה ובמהלך החופשה תיחשפו לחולה קורונה מאומת, וכתוצאה מכך תידרשו לטיפול רפואי ולעלויות לינה נוספות בסכומים שעלולים להסתכם בעשרות אלפי דולרים ומעלה.

לכן, חשוב מאוד להקדיש את הזמן ולבחור בביטוח נסיעות מקיף, המכסה גם עלויות בלתי צפויות שעלולות להיגרם כתוצאה מנגיף הקורונה – כניסה לבידוד במדינת היעד, בדיקות רפואיות, ואפילו אשפוז וטיפול רפואי במידת הצורך.

רוצים לדעת עוד על ביטוח נסיעות לחו"ל? לחצו כאן

הגשת בקשה ליציאה לישראל

במהלך 24 השעות טרם הטיסה מישראל, ובין האריזות, הסידורים וכמובן ההתרגשות לקראת החופשה – אל תשכחו למלא טופס בקשה ליציאה מישראל באמצעות הקישור הזה.

שימו לב: על הטופס לכלול את הפרטים המלאים של כל מי שעולה על המטוס, כולל ילדים ותינוקות.

הגשת בקשה לכניסה לישראל

במהלך 24 השעות טרם הטיסה חזרה לישראל, רגע לפני סיום החופשה ושניה לפני שירת "הבאנו שלום עליכם" – עליכם למלא טופס בקשה לכניסה לישראל באמצעות הקישור הזה.

גם במקרה זה: על הטופס לכלול את הפרטים המלאים של כל מי שעולה על המטוס, כולל ילדים ותינוקות.

אז לאילו מדינות ניתן לטוס נכון להיום?

חופשה מתוך גלויה: סנטוריני שביוון. צילום: Shutterstock

נכון ל-22 בספטמבר 2020, תיירים ישראלים יכולים לטוס למדינות הבאות ללא חובת בידוד:

בולגריה

בולגריה מוגדרת כמדינה ירוקה, ותיירים ישראלים רשאים להיכנס אליה מבלי שיחויבו בבידוד עם ההגעה לבולגריה או בשובם לישראל.

ישראלים המבקשים להיכנס לבולגריה נדרשים לבצע בדיקת קורונה במהלך 72 השעות טרם ההמראה מישראל. יש להגיע לטיסה יחד עם תוצאות הבדיקה השלילית בשפה האנגלית, ולהציגן בכניסה לבולגריה.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה מישראל – יש להגיש בקשה ליציאה מישראל.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה חזרה לישראל – יש להגיש בקשה לכניסה לישראל.

יוון

בהתאם להסכם שנחתם בין יוון וישראל, הותרה כניסתם של 3,000 תיירים מישראל ליוון בסה"כ, ליעדים אתונה, קורפו, סלוניקי וכרתים.

ישראלים המבקשים להיכנס ליוון נדרשים לבצע בדיקת קורונה טרם ההמראה מישראל. יש להגיע לטיסה יחד עם תוצאות הבדיקה השלילית בשפה האנגלית, ולהציגן בכניסה ליוון.

עם הנחיתה ביוון תתבקשו לבצע בדיקת קורונה נוספת, ועד לקבלת התשובה תתבקשו להישאר במלון, לפרק זמן של 24 שעות לכל היותר.

לפחות 48 השעות טרם הנחיתה ביוון – יש למלא הצהרת בריאות (טופס Plf) באתר ממשלת יוון, ולהציג את האישור בעת הנחיתה.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה מישראל – יש להגיש בקשה ליציאה מישראל.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה חזרה לישראל – יש להגיש בקשה לכניסה לישראל.

סרביה

סרביה מוגדרת כמדינה ירוקה, ותיירים ישראלים רשאים להיכנס אליה מבלי שיחויבו בבידוד עם ההגעה לסרביה או בשובם לישראל.

ישראלים המבקשים להיכנס לסרביה אינם נדרשים לבצע בדיקת קורונה.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה מישראל – יש להגיש בקשה ליציאה מישראל.

במהלך 24 השעות טרם הטיסה חזרה לישראל – יש להגיש בקשה לכניסה לישראל.

יש לכם שאלות? ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות הנפוצות בימי הקורונה בדף הזה

מחפשים מידע כללי על עולם התעופה בימי הקורונה? לחדשות, מידע ועדכונים הקליקו כאן

מעוניינים בחופשה בחו"ל? כל הדילים והמבצעים החמים לנופש בחו"ל ממתינים לכם כאן

כתיבת תגובה

Call Now Button