• ראשי
  • /
  • אפריקה
  • /
  • חתונה קפה וקבורה – מנהגי השבטים באתיופיה

חתונה קפה וקבורה – מנהגי השבטים באתיופיה

למרות מספרם העצום של השבטים באתיופיה, ישנם מנהגים רבים שזהים לכולם: מנהגי החתונה, מנהגי טקס הקפה ואפילו מנהגי הקבורה. אופיר מיטרני, מדריך הטיול המאורגן של אשת לאתיופיה, מסביר איך מסורות של שנים הופכות למסורת אחת באחת המדינות המרתקות בעולם.

צילומים: אופיר מיטרני, מתוך הטיול המאורגן לאתיופיה

 החל מהאזור הצפוני ועד החלק הדרומי שעל גדות נהר האומו שבאתיופיה ממוקמים עשרות שבטים שונים, יש להם מסורות שונות, מנהגים אחרים והם אפילו נראים אחרת. אבל בעוד שאנחנו עסוקים פה במלחמות, השבטים באתיופיה נהנים ממנהגים משותפים עם שכניהם ואפילו חתונות משותפות. אלו השבטים העיקריים: בצפון – טיגראי, מיקס של אלפי שנים בין שבטי באנטו (שבטים שחורים ממערב אפריקה) עם תימנים. אורומו – כמעט מחצית מהעם האתיופי, מקורם מסודאן, מוסלמים, על אף גודלם באוכלוסייה הם רחוקים ממוקדי הכוח והשלטון.

מנהגי חתונה

תהליך החתונה נפתח מצידו של החתן ששולח קרוב מבוגר (shimagle) המבקש את ידה של בחירת ליבו של החתן. בפגישה ראשונית זו תערך בדיקה כללית של מצבו של החתן – כלכלי, פיזי וכן הלאה, באמצעות חקירת קרוב המשפחה ותשובותיו לשאלות הרבות של אבי הכלה. הם גם יבדקו 7 דורות אחורה לבדוק שאין קשרי משפחה ביניהם.

קרוב המשפחה מביא איתו גם מתנה נכבדת (שהחתן קנה לאביה של הכלה), ובפגישה הבאה הוא יביא איתו מתנה גדולה יותר ושם כבר יקבע המוהר, התשלום שנדרש בעבור הכלה. לאחר מכן מודיעים על החתונה ומתחילים בהכנות המרובות. לרוב האירוע יהיה יקר יותר מכפי שהמשפחה יכולה להרשות לעצמה אבל זה אירוע בעל חשיבות עליונה מבחינת סטטוס חברתי.

צאו למסע בעקבות שבטים נסתרים

ביום החתונה החתן מגיע לבית כלתו לקחת אותה למקום האירוע. היא ממתינה לו בביתה וכאשר החתן יגיע, קרובי משפחתה של הכלה יחכו בפתח הבית והוא יצטרך לעקוף אותם ולהיכנס איכשהו – באם זה בערמומיות, בשירה, בשוחד ועוד. קרובי החתן יכנסו גם הם בעקבותיו לבית הכלה וירססו את הבית בבושם. לאחר שהחתן אוסף את כלתו, הולכים או נוסעים כולם לכנסייה שם ייערך טקס החלפת השבועות.

לאחר הטקס הדתי ינהרו הכלה, החתן וכל אורחיהם לפארק או לגן, שם הם ישבו לסעוד ארוחת צהריים גדולה ומשותפת, לאחר מכן יתחיל שלב הריקודים – וזה השלב בו כל שבט/קבוצה אתנית מתפצלת למנהגים שלה, לרוב החגיגות ימשיכו עד לשעת לילה מאוחרת או אף לבוקר של היום הבא.

נשים יתחתנו בגילאים צעירים יותר: 16 עד 24 בממוצע, בעוד אצל גברים הגיל מבוגר יותר: 24 – 30, בעיקר בגלל שהם צריכים לעבוד תקופה ארוכה כדי לעמוד בתשלום המוהר לאבי הכלה.

טקס הקפה

 טקס הקפה האתיופי הוא אחד המנהגים האתיופיים בעלי המסורת העתיקה ביותר שעדיין נשמרים כיום. במהלך טקס הקפה הפולים מקולפים מקליפתם, לאחר מכן מסננים את הקליפות ואז לוקחים את הפולים וקולים אותם במחבת. במהלך הקלייה המארחת תדליק קטורת בעלת ריח חזק וחריף ובמהלך קליית הפולים בעודם מפרישים ריח ריחני ומענג של קפה המארחת תעבור בין כל האורחים הישובים במעגל ותניח אל מול כל אחד מהם את המחבת עם הפולים הקלויים. האורחים ישאפו לקרבם את ריח הקפה העז והמארחת תמשיך הלאה. בתום פעולת הקלייה המארחת תשתמש במכתש ועלי על מנת לכתוש את הפולים. לאחר מכן היא תעביר את התערובת הטחונה לכלי מתכת או חימר ובו מים חמים.

לאחר מכן היא מוזגת לכל אחד מהאורחים כוס ובעקבותיה עוד כוס אחת לפחות. טקס הקפה הינו בעל חשיבות אדירה בתרבות האתיופית שמאמינים שאצלהם התגלה הקפה עוד במאה התשיעית. הטקס נערך באיטיות ויכול להתרחש בכל שלב ביום או בלילה. פינות הקפה באתיופיה נמצאות בכל פינה, משדה התעופה, בכל פינה בעיר הגדולה, במרכזי הכפרים ועוד.

מנהגי קבורה

 בעת מקרה של מוות באתיופיה, ברגע שמגיעות הבשורות הרעות, אנשים מתחילים להתאסף בבית הנפטר. בני המשפחה מצופים לחשוף את צערם בפתיחות. לרוב זה בא לידי ביטוי בבכי בקול רם, צעקת שמו של המת ומהלומות על החזה והראש. נשים עלולות לשרוט את פניהן ולמשוך בשערן. הגברים ישובים בנפרד, פעמים רבות שרים שירים ומהללים בסיפורים את המת.

הגברים הצעירים אמונים על חפירת הקבר והטיפול בארון הקבורה. אם למשפחה אין מספיק מקום לאירוח שטף המבקרים בתוך הבית, הם יקימו אוהל לבן גדול בחצר או בקרבת הבית. השכנים ידאגו לכסאות, שולחנות, כלי הגשה לאוכל, שמיכות לאורחים וכן הלאה. החברים הקרובים וקרובי הנפטר ידאגו לאכול ושתייה בזמן הישיבה לזכר המת.

בזמן הביקור אין חובה להביע מילים אלא ניתן פשוט להגיע לשבת עם המשפחה, לעיתים מחצית השעה תספיק וחבר המשפחה יעזוב ללא לומר מילה. הבעת הצער באה לידי ביטוי לאו דוקא במילים. במהלך הישיבה לזכר המת, בנות המשפחה פעמים רבות יגלחו את שיער ראשן ויכרכו סביב ראשן צעיף בד שחור בשם נטלה (netella). הבנים במשפחה יגדלו זקן לפחות למשך מספר שבועות ואף ילבשו בגדים שחורים לאותו משך זמן.

3 ימי אבל הם הנורמה. ברוב אתיופיה המנהג הוא לקבור את המת ביום השלישי אך באזור השבטים הדרומי פעמים רבות יקח זמן ארוך יותר מזה, לעיתים אפילו עד שבוע, מאחר ויש צורך להמתין להודעה להגיע למרחק רב. בזמן ההמתנה לקבורה ילבישו את הגופה בבגדי כותנה וישמרו אותה באמצעים מסורתיים כמו צמחים בעלי סגולות מיוחדות.

הקבורה תתרחש לרוב בקרבת כנסיית הכפר או בית הקברות המקומי. עם זאת פעמים רבות מקום הקבורה יהיה על פי רצון המת כמו ליד ביתו, או בצל העץ האהוב עליו, בקרבת המפל המרשים, קרוב למקום הקבורה של אבותיו למרגלות ההר ועוד. מראה אופייני בהלוויות באתיופיה, הוא קהל של אלפי אנשים שבאים לכבד את זכר הנפטר. כהן דת ישא את דבריו לעילוי נשמת המת ומקהלת הכנסייה תשיר במהלך רוב הטקס.

המוסלמים האתיופים (כ-35% מהאוכלוסייה) מצידם ישטפו את הגופה, יכרכו אותה בתכריכים ויקברו אותה בבית הקברות המוסלמי.

בואו להכיר מקרוב את השבטים הנסתרים, בטיול מאורגן לאתיופיה

כתיבת תגובה

Call Now Button