• ראשי
  • /
  • אתיופיה
  • /
  • מחוויותיו של מדריך: שבט ההאמר – עולם הולך ונעלם

מחוויותיו של מדריך: שבט ההאמר – עולם הולך ונעלם

אופיר מיטרני, מדריך אשת טורס, מספר על חוויותיו מהביקור בכפר של שבט ההאמר באתיופיה

"הנשים כולן סוחרות בשוק המקומי בדימקה, עיירה המרוחקת עשרה קילומטרים מכאן. והגברים כולם רועים את הצאן שלהם". כך ציין קולו, המדריך המקומי שהכרתי בעיירה ליד, תוך שהוא קורא את מחשבותיי. תחושת שלווה אינסופית אפפה אותי עת התהלכנו יחד לסייר בכפר הולדתו. קולו הוא עלם צעיר כבן 18, שבעוד הוריו גרים עדיין בבקתת בוץ הוא כבר שוכר חדר מצומק בעיירה טורמי. הוא מקווה כי באמצעות הדרכת תיירים יוכל לחסוך כסף ללימודים באוניברסיטה.

קולו הוא מדריך מצוין עם אנגלית נהדרת. בעודנו צועדים בכפר בין בקתות הבוץ עם גגות הקש הוא מגלה לי שהמפגש הראשון של בני שבט ההאמר עם אנשים מהמערב התרחש רק במהלך שנות השבעים. עד אז, בני השבט כלל לא שמעו על מדינת אתיופיה, למרות שעוד מימי אבות אבותיהם הם ישבו על אדמתה.

על פי ההערכות העדכניות, שבט ההאמר מונה מעל ל-60,000 איש. הכלכלה המקומית מתבססת בעיקר על חקלאות עתיקה, ובני השבט מגדלים בעיקר סוג של דגן הנקרא דוחן, יחד עם שעועית, טבק וכותנה. הדבש נמצא בשימוש רב והוא מרכיב עיקרי בתזונה של בני השבט, וכך גם האלכוהול, ממנו מייצרים את יין הדבש הנקרא בפי המקומיים טאג'. לדברי קולו, "בני השבט עדיין חיים באורח חיים נוודי למחצה, כלומר נודדים בין אתרים קבועים לפי עונות השנה. מרכז החיים של בני השבט הוא הבקר; גודל העדר לא רק חשוב לצרכי הישרדות, אלא גם משמש כמקור לגאווה וכסמל סטטוס". בהמשך אני מגלה כי בנוסף, ההאמרים נוהגים לגדל גם כבשים ועזים, ולעתים אף גמלים המיועדים לרכיבה ולמשא.

פתאום ללא אזהרה קולו נעצר מול בקתת בוץ, שנדמה כי היא נוטה להתמוטט בכל רגע. מחוץ לבקתה יושבת אישה מבוגרת, לראשה ראסטות אדמדמות ומבריקות למראה ולצווארה עדי מתכת הנראים כבדים. קולו מסביר לי כי זו אימו, ושעדי המתכת האימתניים מסמלים שהיא האשה הראשונה של אביו (בתרבות של שבט ההאמר מותר לגבר לשאת נשים ללא הגבלה במידה והוא יכול להרשות זאת לעצמו מבחינה כלכלית, לאביו של קולו יש שני נשים). זאת תחושה מוזרה לראות את קולו, הלבוש בג'ינס ובחולצת טריקו ישנה של אוניברסיטת מישיגן, מחבק את אימו שלובשת חצאית מעור עזים למותניה ושרשראות על צווארה, ועל גבה ערימת עצי תבערה לבישול. התמונה הזו ממחישה כי העולם אכן משתנה, ממש מול העיניים שלנו.

השבטים בדרום אתיופיה עדיין חיים כיום במידה רבה כפי שחיו בזמנים עברו. הבקתות שלהם, הריקודים שלהם, צבעי הפנים שלהם והתרבות שלהם ממשיכה להתקיים היום כפי שהתקיימה לאורך ההיסטוריה. המטייל כיום באזור עדיין זוכה ליהנות מחוויה אותנטית, שכבר הולכת ונעלמת ממקומות רבים בעולם. למרות שגם כאן, באזורים שכוחי האל של דרום אתיופיה, נדמה כי מדובר בעולם הולך ונעלם – מפעלי הענק שבונות ממשלות, תהליכי המודרניזציה והקדמה, תהליכים אורבניים והגירה מאסיבית מהכפר אל העיר משנים את פני העולם.

טקס האוקאלי – להתבגר ולהתגבר

ילדי שבט ההאמר בפאתי הכפר. צילום: אופיר מיטרני

חייו של הגבר בשבט ההאמר מתחלקים לפי קבוצות גיל, ביניהן עליו לעבור מספר טקסי מעבר. טקס מעבר חשוב הוא טקס המילה המתקיים בגיל 12, במהלכו הנער נדרש לעמוד בכאב מבלי לזעוק או להראות סימן לחולשה. טקס חשוב לא פחות שנערך בהמשך הוא טקס האוקאלי – הנקרא גם טקס קפיצת השוורים ומסמל את המעבר של הנער מילדות לבגרות. למרבה הפתעתי והתרגשותי – היינו בדיוק בדרכנו לטקס כזה!

לאחר הליכה של כחצי שעה שמעתי לפתע קולות צלצולים וקריאות ממרחק. אט אט התקרבנו למקור הקולות וגיליתי לפני רחבה גדולה. סביבי היו פזורות עשרות נערות ונשים, מפזזות בפראות ורוקדות כאחוזות דיבוק, לרגליהן פעמונים הקשורים ומצלצלים בקול בשעה שהן תוקעות בשופרות ורוקעות בעוצמה. בהמשך גיליתי שהנשים ממתינות לגברים הרווקים שהוזמנו לאירוע, אלו שכבר עברו את הטקס ורשאים לבחור כלה מבין היצע הנשים בטקס עד אשר ימצאו את בחירת ליבם.

בשעה שהגברים החלו להופיע בשערי הכפר, אחד אחרי השני, הנערות רצו לקראתם והחלו להתגרות בהם בפראות, מילולית ופיזית, דוחפות אותם כמעט באלימות. לתדהמתי, הנשים דרשו מהגברים שמולם להצליף בהן בענף דמוי שוט, וכך החלו הגברים להצליף ללא רחמים, בעוד שהנשים זעקו והתריסו בהם להכות חזק יותר. אין דרך לתאר את הדרך בה תווי הפנים העדינים של הנשים מתקשחים לפתע והופכים למבט מתריס ומרוגז, המחכה להצלפה נוספת ומתענג על תחושת הכאב. כך גם למדתי שמספר הצלקות על גבה של הכלה המיועדת מהווה מדד למעמד שלה, ומהווה גם מקור לסיפוק ולגאווה, הדרך בה הן מבטאות את הכבוד והנאמנות שלהן למשפחה.

אבל למרבה הפתעתי ההצלפות היו רק המנה הראשונה! מולי החלו הגברים שמסביב לסדר שוורים ענקיים בשורה, אחד בסמוך לשני. כעבור מספר דקות של מאבקים והפצרות בשוורים הופיע במרכז הרחבה נער ערום כביום היוולדו. לתמהוני הוא החל לפתע לרוץ ולקפוץ על גבם של השוורים, מנתר מגבו של שור אחד לגבו של האחר כאשר בקושי הוא מצליח לשמור על יציבות ולא ליפול חס וחלילה.

ראג'אפ, אחד מבני השבט שעמד לידי, לחש לי כי על הנער לבצע את הקפיצות על גבי השוורים שוב ושוב, ורק בתום הפעם הרביעית הוא מסיים את הטקס בהצלחה. מדובר ללא ספק במאמץ קשה, ועל הנער להפגין כישורים אתלטיים, שיווי משקל והרבה מאוד אומץ. "במקרה של נפילה אחת או שתיים הנער לא סופג עונש, והאשם יפול על הבקר. אבל נפילות חוזרות משמעותן היא עלבון למשפחה ופגיעה חמורה במעמדו החברתי בעתיד, כך שרק מעטים 'מעזים' להיכשל במבחן".

הטקס אמנם טומן בחובו אלימות לא פשוטה לעיכול לעיניים מערביות, אבל מצד שני הטקסיות, המעמד, שמחת החיים וההתרגשות סביב מקנות לכל האירוע נימה תיאטרלית וארשת של יום חג שמח. כדאי לזכור שמנקודת מבט אנתרופולוגית ההצלפות קיימות גם אצלנו במערב, ואם נדמה לנו כי בתרבויות שבטיות מתקיים אקט של סבל וכאב למען מטרה אסתטית – כדאי שנבחן מחדש ריטושי גוף אסתטיים דוגמת קעקועים, פירסינגים, ניתוחים פלסטיים וטיפולים להסרת שיער בלייזר או באמצעים מזוכיסטים אחרים כמו שעווה.

למזלו של הנער שנבחן מולי, הוא צלח את הטקס בהצלחה מופלגת עם מעידה אחת בלבד. בשלב זה הוא הובל דרך הקהל, ולקול תשואות רמות הוא הוכתר כלוחם בוגר. לקראת הערב התחילה המסיבה האמיתית, במהלכה כל בני השבט פרצו במחולות ובריקודים פראיים, מלווים בשירה אדירה ובמגוון קולות החוברים לצלילי נקישות וצלילים מתכתיים, עם צלילי שפשוף צמידי המתכת ורקיעות רגלי הנשים באדמה. במהלך המסיבה החלו למעשה להיווצר הקשרים הראשונים בין הגברים המצליפים לנערות ונשות הכפר רוויות הצלקות הטריות.

לאחר שנים על גבי שנים במהלכן טקס האוקאלי נשמר בסודיות, כיום הוא נחשף יותר ויותר למטיילים ולזרים. הטקס הוא אחד משלל טקסי התבגרות וריטואלים מסורתיים הזמינים כיום יותר ויותר למטייל המערבי, שמתחיל לגלות את סודות היבשת ולהחשף לתרבויות שעד היום נותרו מסתוריות וחבויות מעיניים זרות.

סוד היופי הפראי – האסתטיקה של שבט ההאמר

נשות השבט נוהגות לקלוע את שיערן לצמות דקות המשוחות באוכרה. צילום: shutterstock

המטייל המערבי עשוי להתקשות תחילה להבין את החשיבות של הפן האסתטי בתרבויות המסורתיות. העולם המודרני שלנו אמנם גדוש מגזיני אופנה, אבל האופנה בחברות המסורתיות מתאפיינת בסגנון אחר לחלוטין.

בראש מצעד האופנה בעמק ניצב ללא ספק שבט ההאמר, הודות למנהגיו ולחזותם הססגונית של בני השבט. הגברים בשבט נוהגים לקשט את עצמם בחרוזים צבעוניים ולשמור על הופעה חיצונית צבעונית וצעקנית. הם ילבשו לרוב מעין טוגה, ישאו איתם חנית וחשוב מכל – הם ידאגו לסידור וטיפול מיוחד של השיער. התסרוקת היא אחד ממאפייניהם הייחודיים של גברי השבט, והיא מצביעה על מעמד חברתי, אומץ לב, סטטוס נישואין, מצב כלכלי, היסטוריה של קרבות עבר ועוד ועוד.

הגבר הטיפוסי בשבט ישקיע שעות בטיפוח שערו, כמו גם בקישוטי גוף ססגוניים. בנוסף לתסרוקתם המושקעת, הגברים של שבט ההאמר ירבו להתגנדר בשורה מרשימה של עגילי מתכת בכל אוזן, שרשרת חרוזים צבעוניים, צמידי רגליים וידיים ואפילו מעין חצאית קצרה מתחת לחגורת עור אופנתית. אלו שהרגו אויב או חיית טרף יענדו גם נוצת יען כאות גבורה. כל גבר משבט ההאמר לעולם ישא איתו שני דברים – כלי נשק אישי, ושרפרף קטן שייעודו העיקרי הוא משענת לראש כדי שחס וחלילה לא תיפגע התסרוקת.

הגברים יכולים להשקיע את מרבית זמנם ומרצם בקישוטי שערם וגופם מסיבה פשוטה: הנשים אחראיות לביצוע כל יתר העבודות. עם זאת, גם נשות שבט ההאמר משקיעות בהופעתן. בולט במיוחד הוא שיערן העשוי צמות דקות המשוחות באוכרה – ערבוב של חול בגוונים אדומים ושומן בקר או חמאה. הנשים הנשואות יענדו עדי עשוי עור, כאשר האישה הראשונה (בדומה לאמו של קולו) תענוד לצווארה קולר מתכת כדי להבדילה מהאחרות, ולהעניק לה את הכבוד והמעמד הראויים לאישה הראשונה. נשות ההאמר יעטו על פלג גופן התחתון עור פרה מהודר עליו חרוזים צבעוניים וצדפות, וסביב צווארן כרוך מעין סינר העשוי עור עיזים, שאולי מכסה טפח אך לא פעם מגלה טפחיים.

לטייל בדרום אתיופיה זה לא רק חוויה תרבותית מפעימה, אלא חשיפה לעולם שלם וחדש של אסתטיקה אקזוטית ואמנות קישוטי הגוף. המטייל בעמק האומו ימצא את עצמו נכבש בקסמי היופי המקומי, ויחזור לא רק עם חוויות תרבותיות מרתקות, אלא גם עם שלל תמונות אקזוטיות ועוצרות נשימה, ועם זכרונות בלתי נשכחים של תרבות שבטית ופראית לצד פולחן יופי ואסתטיקה אקזוטית בעולם הולך ונעלם.

רוצים להכיר תרבויות מרתקות ולגלות נופים עוצרי נשימה? הזמינו עוד היום טיול מאורגן לאתיופיה!

מעוניינים בטיול פרטי בהתאמה אישית לאתיופיה? הכירו את הטיול הפרטי לאתיופיה!

כתיבת תגובה

Call Now Button