הארמון מסיפורי אלף לילה ולילה/ מיומנו של מדריך – אלי קוצ'י

אלי קוצ

לפניכם סיפור מיומנו של המדריך אלי קוצ'י על אחד הארמונות היפים ביותר באירופה, לארמון זה אנו מגיעים בטיול המאורגן שלנו לדרום ספרד וחבל אנדלוסיה. בנוסף לביקור בארמון אלהמברה בגרנדה, אנו מבקרים גם במלגה, ברצועת החוף של הריביירה הספרדית, בסיבליה אחת הערים היפות בספרד, בגריבלטר עיר הנמל הבריטית, בקרודובה עירו של הרמב"ם וברונדה שבנויה על מצוקים.

לפרטים נוספים –  טיול מאורגן לדרום ספרד וחבל אנדלוסיה.

elef1

בדרום ספרד, בשעות הבוקר המוקדמות כאשר השמש עדיין לא חזקה, טיילתי עם לא מעט תיירים בגבעה השוכנת מעל העיר העתיקה של גרנדה (Granada) בארמון אלהמברה (Alhambra). זהו אחד המבנים המפורסמים ביותר עם בנייה מוסלמית מדהימה. בחצרות הארמון ניתן לעמוד ולדמיין ממש כאילו אתה בתוך סיפור אלף לילה ולילה עתיק עם סולטנים חשובים, נשותיהם היפות, ילדיהם משחקים בין המזרקות וגננים מטפחים את גינת הארמון. בדמיוני, ריח קטורת חזק, על קירות הארמון תמונות וקישוטים מרהיבים ופסלים יקרים מפוזרים ברחבי המבנה הארכיטקטוני. לא ניתן להיות בארמון הזה מבלי לנסוע בדמיון לתקופות אחרות.

המשכתי לראות בעייני רוחי את המשרתים, הסריסים, הנגנים, רקדניות הבטן ויועצי הסולטנים המתהלכים בגנים הפורחים עם שיחי הנוי. גם המבנה עצמו ריגש אותי, המבצר, המזרקות המעוטרות, המרפסות המפוארות ואפילו גרמי המדרגות שהופכים את ארמון אלהמברה לאחד המלונות היפים ביותר בעייני רבים. ישבנו על אחד מהספסלים הפזורים בגינת הארמון, נהנינו מרעש המזרקות ומציוץ הציפורים ברקע וחשבנו לעצמנו, מדהים שהעתיקו דווקא לכאן, לדרום ספרד בחבל אנדלוסיה ארמון מרהיב שכזה שנדמה שיצא מתוך אגדה עתיקה.

elef4

דמיוני החזיר אותי לתקופת סולטני נאסריד המוריים ששלטו באזור כמה מאות שנים והם אלו שהקימו את הארמון הייחודי וגם לתקופתו של שמואל הנגיד שהיה שר שצבאו של מלך גרנדה ולקח תחת חסותו את הרב שלמה איבן גבירול שהיה מגדולי המשוררים של אותה תקופה – כולנו מכירים את הרחוב המרכזי והאהוב, אך באזור זה ניתן לראות איפה הייתה פעילותו. בגני הארמון הוא כתב חלק גדול מיצירותיו. נוסף על אלה, בארמון נחתם גם המסמך על גירוש יהודי ספרד "באולם השגרירים" וממנו גם קולמבוס הידוע, נשלח למסעותיו.elef3

אני עומד בגינת הארמון ומתפעל מכך שהמבנים נשמרו בצורה כל כך יפה עד לימינו, אפשר לומר אפילו מושלמת, מאז עזיבת המורים המוסלמים למעבר לים. אי אפשר שלא לחשוב, למה הם השאירו את הארמון כפי שהיה ולא הרסו אותו כשברחו? אולי חשבו שיחזרו לשם או שרצו להשאיר לעולם את אחד מהארמונות היפים והנדירים ביותר בכל אירופה? חשוב לדעת שבשנת 1984 הוא הוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. מבחינת האתרים בו, הוא מורכב מהארמון המלכותי, מהמצודה הצבאית האלקזבה (Alcazaba) ומהגנים המלכותיים גני הגנרליפה (Generalife). הארמונות מורכבים מ-3 מבנים מרשימים  שהיוו מקום מגורים לאנשים המלוכה של גרנדה. מקום משכנו הוא קלאסי לארמון מסוג כזה והוא נמצא ממש על גבעה תלולה על נהר הדארו.

elef2

אם גם אתם הצלחתם להרגיש לרגע כאילו אתם בתוך סיפור אלף לילה ולילה אבל מתחשק לכם להיות שם באמת ולראות זאת במו עיניכם, מצאו כאן טיול המאורגן לדרום ספרד וחבל אנדלוסיה כאן >> 

כתיבת תגובה

Call Now Button