קרלה – טיול אל הקינוח של המזרח/ מיומנו של מדריך – נאור הררי

נאור הררי

שנתיים חרשתי את מזרח אסיה. תאילנד, לאוס, קמבודיה, וייטנאם, סרי לנקה והודו. שנתיים של חוויות,  נדודים, הפתעות, מאכלים, ריחות וטעמים. כמעט הכל על קצה המזלג. בופה אסיאתי בלתי נגמר. הרגשתי שהגיע זמן הקינוח. כזה שבוחרים אותו בקפידה, כי הגוף כבר לא יכול להכיל את העומס. רציתי מנוחה טעימה וקרלה נראתה לי כמו בחירה מוצלחת. לפני שאתם בוחרים טיול מאורגן לאחד מיעדי המזרח, כדאי לכם לקרוא את הכתבה הזו.

| קרלה, בירת העיסויים ולא רק

שנים רבות הכשרתי את עצמי כמטפל במקצועות המגע: למדתי עיסוי שבדי ועיסוי רקמות עמוק ובצ'יאנג מאי שבתאילנד, התמחיתי גם בעיסוי תאילנדי. היה ברור לי שהמקום הטוב ביותר לשלב בו את מנוחת הגוף והנפש יהיה בבירת העיסויים ההודית, שבקצה הדרום המערבי של תת היבשת. קרלה היא לא רק המקום המועדף לקבל בו עיסוי טוב או ללמוד איך לעשות אותו, היא גם מציעה מבחר של חוויות והכל על רקע מגוון של נופים עוצרי נשימה. כל התפריט הזה מתובל באטרקציות אומנותיות, החל מהצגות תיאטרון, דרך ציורים על קירות ומדרכות ועד למופעי אומנויות לחימה.

מצאו כאן טיול מאורגן להודו

1

| הקהילה היהודית בקוצ'ין

הגעתי לעיר הנמל קוצ'ין, שלחוף האוקיאנוס ההודי. זכרתי את בית הכנסת הקוצ'יני שבעיר הולדתי ראש העי ואת הקהילה ההודית-יהודית של ילדותי. באופן טבעי מצאתי את עצמי ברחוב היהודים, שברובע העתיק של העיר. הקהילה היהודית עדיין שם, יעידו מגיני הדוד על סורגי החלונות והמזוזות בשערים. בקצה הרחוב בית הכנסת, הוא הוותיק ביותר בהודו ומשמש עד היום את אחת הקהילות העתיקות בעולם.

שווקים, מסחר וארכיטקטורה – כנסיות פורטוגזיות, ארמונות הולנדיים ורשתות דייג סיניות, לידן מצאתי עבודה זמנית במסעדת דגים הודית. במרחק של כמה דקות הליכה מצאתי לי גם בית ברובע העתיק, עם באר מים בחצר ושכנים שקיבלו אותי בסבר פנים. בבקרים התעוררתי לריחות תבשילי הקארי, שהלכו ומילאו את השכונה ככל שהתקרבה שעת הצהריים.  נהגתי ללגום את כוס הצ'אי המתובל של שחרית, בבית הקפה השכונתי. עבדתי במסעדה הסמוכה לשוק הדגים. לוקוס, פארידה, שרימפסים ומאכלי ים רבים מילאו את הדוכנים והמתינו לקהל התיירים לקראת ארוחת הצהריים.

| מופע הקתקאלי, רק בקרלה

בשעות הערב ביקרתי בתאטרון העירוני. צפיתי במופע הקתקאלי הייחודי לקרלה. בזמן שהקהל מילא את האולם, השחקנים (כולם גברים) ישבו על קידמת הבמה ומרחו את פניהם בצבעים עזים. מלכים בירוק, שדים באדום ונשים בצהוב. לצלילי מצלתיים רועמים, פתחה להקה שעמדה בצד הבמה בשירה מתוך המיתולוגיה ההודית. מאבקים בין כוחות הטוב והרשע, סיפורי זימה ופיתוי או סיפור אהבתם של ראמה וסיטה קיבלו ביטוי בריקוד סוער, עשיר במימיקות ובתנועות ידיים.

Picture 386

שלוש פעמים בשבוע הגעתי לשיעורי מסאז' איורוודי במרכז ספא מסורתי. בתוך חדר העיסוי התאמנתי במרץ על התנועות הפשוטות: ליטוף, לישה ותיפוף. תנועות ארוכות, מכף רגל ועד ראש. חוזרות על עצמן פעמים רבות. כמעט ולא טיפלתי בשרירים כואבים, אלא בשיפור זרימת אנרגיית החיים בגוף. התורה המזרחית שואפת להגיע לאיזון בין יסודות הרוח, האש והמים בגוף ולנקות את הצ'אקרות באמצעות שמנים המופקים מצמחי מרפא ארומטיים.

| צ'אי מסאלה במונאר

במונאר התחממתי בבגדים ארוכים ושוקולדים עבודת יד שנמכרו בשפע ברחוב הראשי של העיירה השלווה. לגמתי כוס תה מהביל על המרפסת באכסניה שבה התארחתי וצפיתי אל הנוף. מטעי תה הציפו את המדרונות ובין השיחים המוריקים התרוצצו קוטפות תה שחומות עור עטופות בסארי צבעוני. בהמשך, עלי התה עברו ייבוש בתנורים, מוינו ונארזו בשקיות. בהודו התה מגיע בתפזורת, ובדרך כלל שותים אותו מתובל בקינמון, ציפורן, הל, ג'ינג'ר ופלפל. קוראים לזה צ'אי מסאלה, והמהדרין מוסיפים לו גם חלב.

מצאו כאן טיולים מאורגנים להודו

shutterstock_249596110_Munnar, Kerala, south India.

| קרלה ארץ התבלינים

גיליתי המון בחוות התבלינים אליה שלח אותי הגורו מקוצ'ין. סיירתי בין עצי פרי ותבלין מסודרים בערוגות, טעמתי מפרי הקקאו ושתיתי חליטת קרדמון וזנגביל- שניים מתוך התבלינים הרבים שקראלה תרמה לעולם. בחנות המזכרות הצטיידתי בתערובת מסאלה לתה ומבחר תמציות ארומטיות. לצידי בקופה עמד סוחר שרכש כמויות אדירות של תבלינים וצמחי מרפא. התעניינתי בנימוס מה תכליתה של סחורה זו? האיש האדיב הפנה אותי למאסטר של אומנות לחימה המשמש גם כרופא איורוודי באחד מכפרי האזור, אצלו למדתי את אומנות הלחימה המקומית.

Picture 461

בימים החופשיים טיילתי בשמורת הטבע פרייאר הסמוכה. יערות טרופיים ירוקי-עד, מישורי דשא רחבי ידיים ואגם מים מתוקים סביבו התכנסו חיות הבר בשעות הבוקר והערביים. סיירתי בשבילים בין מטעי גומי, קינמון וקפה וביקרתי במקדש הינדי שהשתמר היטב. מדי פעם הגיעו קבוצות תיירים לשמורה והצטרפתי אליהם לסיור בג'יפים. קיוויתי לראות את משפחת הטיגריסים הנדירה שחיה בשמורה, אך לצערי, זוהי חיה ביישנית ודרוכה ולכן קשה לצפות בה.

| הדובדבן שבקצפת

הייתי נשאר כאן עוד ימים רבים, אלמלא הזמן דחק בי. עמדתי לסיים את הקינוח בקרלה והגיעה שעתו של  הדובדבן שבקצפת. שייט בארץ המים הסכורים. התארחתי בבית סירה מהודר שהפליג בין נהרות, אגמים, לגונות ותעלות המחברות ביניהם. חלפתי על פני כפרים ושדות אורז, עצי מנגו, דקלי קוקוס, מטעי בננות ועצי ג'אקה. פה ושם היה אפשר לראות חקלאים זריזים מטפסים על דקלי הקוקוס, קוטפים את פירותיהם או חותכים בהם בכדי ללקט את הצוף שיהפוך לליקר טבעי. במקום אחר נראתה אישה כובסת במי הנחל או רועה המוביל אחריו להקת אווזים. קרלה היא אזור של שקט ושלווה פסטורלית השונה כל כך מנופיה הצפופים והסואנים של הודו.

back

2 תגובות

כתיבת תגובה

Call Now Button