קרון נע, לא קורונה

דווקא בימים האלו, כשהשמיים נסגרים ונפתחים מעלינו באופן לא עקבי והשלטון היחיד באירופה הוא של אי הודאות, יש דרך בטוחה, יפיפיה ומקורית לטייל בין שלוש מהבירות היפות בה: וינה, בודפשט ופראג. כולם מתבקשים לעלות.

לכל  עיר בירה באירופה יש צביון משלה. אופי, שפה, היסטוריה, מטבח ותרבות. עם השנים תרבות המערב מחלחלת ומטביעה חותם קפיטליסטי בהן  (ובכל מקום, בעצם), וברחובות הראשיים ניתן לראות חנויות של אותם מותגים בזה אחר זה. ועדיין, אם נתעכב רגע על שופינג – תשאלו כל חובב או חובבת קניות, והם יעידו שלקנות בפריימארק בודפשט או בפריימארק וינה – אלו שתי חוויות שונות. וזה כל הקסם, לא של פריימארק אלא של ערים, תרבות והדרך שלנו לצרוך אותה. כתיירים ישראלים, אנו מכוונים בדרך כלל לחופשה קצרה, נופשון בן כמה ימים בעיר או יעד מסויים. ממריאים, חורשים את האיזור, אוכלים קצת, מבקרים קצת, קונים קצת וחוזרים לארץ בתחושה המעורבת של  "כן, מיצינו את העיר" ו"עבר לנו מה זה מהר". ותוך שנה או שנתיים קופצים באותו הקונספט ליד הבא, התרגלנו.

לקורונה או לא התרגלנו, לא למחלה ולא לשגרה שלה (בעיקר כי עדיין אין בה שגרה). מה שכן כבר ברור לנו הוא שהיא כאן כדי להישאר, לפחות לזמן מה. ובזמן הזה – אסור לנו לוותר על החופש, ואסור להפסיק לצורך תרבות. לנפש שבורה אין חיסון. והנה, במחילה מהרוחניות, מסתבר שמכל דבר אפשר להוציא טוב וללמוד משהו חדש. אירופה למשל, שהטיסות אליה מאד מורכבות והחזרה ממנה מורכבת לא פחות, כולל בידודים, בדיקות, אישורים ושאר בירוקרטיות, מציעה פתרון נגיש בהרבה, זול בהרבה, בטוח יותר וחוויתי לא פחות.

אם אתם מאוהבי האדריכלות האורבנית וההיסטורית של אירופה, חכו שתראו את תחנות הרכבת הראשיות שלה, מבנים עצומים, מסוגננים ומלאים בעצמם. חשוב לזכור שעד לפני פחות ממאה שנים הרכבות היו אמצעי התחבורה המוביל  והחדשני בעולם, והיוקרה דאז נשארה עד היום. וינטאג' במלוא הדרו. הרכבות, לעומת זו, השתכללו פלאים וכיום ניתן להגיע מפראג לבודפשט בתוך 7 שעות או מפראג לוינה בתוך פחות מ-4 שעות. הנסיעה המהירה מאד עוברת בין הנופים הירוקים , הכפרים הנסתרים, הנהרות והגשרים שלא תראו בשום דרך אחרת במדינות האירופאיות, נותנת סוג של חוויה מהפנטת בפני עצמה. הטבע החולף על פניכם ב-250 קמ"ש שובה את העיניים, והלב מאיץ אחריו. לא בא לכם לבזבז על כך חצי יום? סעו ברכבת הלילה. הרכבות באות ויוצאות בתדירות גבוהה ובמגוון שעות, כך שאפשר להעביר את הלילה בשינה בקרון או לרכוש אפילו תא לינה ולהגיע עם אור ראשון לפראג, או בודפשט, או וינה, בקלות ובנוחות. מבחינת המחירים, כמובן שגם פה יש מענה למתחרים המעופפים, ובהתאם לתאריך, ליעד ולשעה ניתן למצוא כרטיסים במחירים של כמה עשרות יורו. הקרונות עצמם חדישים ומפנקים, עם מושבים נוחים, הרבה מקום לרגליים,  ויש בהם שירותים של ממכר מזון, קפה טוב ונוף כלול במחיר. יתרון נוסף וחשוב – את הכרטיסים ניתן לרכוש אונליין ומבעוד מועד, כך שגם אם אתם טסים מישראל – תוכלו לתכנן מוקדם ולהיערך לחוויה קצת שונה.

אז כן, דווקא בתקופת הקורונה אנחנו ממליצים לכם לאמץ קו מחשבה וקו רכבת. בודפשט, וינה ופראג, מהיפות והמיוחדת בערי העולם פתוחות עכשיו לתייר הישראלי, ומחוברות ברכבות. קחו לכם הזדמנות לנופש המשלב בין הערים האל. יומיים פה, שלושה שם, יומיים נוספים ביעד הבא. תכנון גמיש ומגוון אפשרויות נסיעה ייתן לכם את הכלים והיכולת לבנות טיול ייחודי בין שלוש ערים, או שתיים, העיקר שתספיקו ותיהנו.

כתיבת תגובה

Call Now Button