• ראשי
  • /
  • טנזניה
  • /
  • טיול ספארי בטנזניה: בעקבות הנדידה הגדולה

טיול ספארי בטנזניה: בעקבות הנדידה הגדולה

הנדידה הגדולה בטנזניה

הנדידה הגדולה בטנזניה היא אחת האטרקציות המפורסמות באזור וישנם סרטונים מוכרים ומרשימים רבים של נשיונאל ג'אוגרפיק, בהם ניתן לראות את הקרוקודילים בנהר מחכים לגנו ולזברות ומנסים לטרוף אותם. אז מהי הנדידה הגדולה, מי נודד, מתי ולאן? כל הפרטים לפניכם!

היכן מתקיימת הנדידה הגדולה?

במזרח אפריקה, בקרבת הר הקילימנג'רו, נמצאת אחת השמורות היפות בעולם, כששמורת הסרנגטי בטנזניה מתחברת עם שמורת מסאי מארה בקניה וביחד הן יוצרות שמורה ענקית ללא הפרדה ביניהן, ששיטחה העצום מגיע לגודל של מדינת ישראל כולה. זוהי אחת השמורות המרתקות ביותר באפריקה ויש שיגידו בעולם בכלל, וגודלה מאפשר את הנדידה הטבעית הגדולה בעולם במסלול שאורכו מאות קילומטרים.

אופי הנדידה ומסלולה לאורך השנה

הנדידה הגדולה היא מסע מעגלי המתקיים בשמורות, כשלאורך כל השנה נודדים כ-1.3 מיליון גנו ו-900,000 זברות בתוך השמורה ויחד איתם גם חלק מהפילים והטורפים שחיים בשמורה.

המסע מתחיל עם ההמלטות המתקיימות החל מאמצע חודש ינואר ועד סוף מרץ באזור הדרומי של השמורה, אזור נדוטו, כשחלק מההמלטות מתרחשות באזור השייך לשמורת נגורונגורו ומחובר ללא גדר לשמורת הסנרגטי. עם סיום עונת ההמלטות מתחילים העדרים והעגלים בנדידה ארוכה צפונה.


בחודש אפריל, חג הפסח שלנו, ניתן לפגוש את העדרים במרכז הסרנגטי ובאזור סרונרה, בחודש מאי הם פזורים באזור זה ובתחילת חודש יוני מתחילה הנדידה ההמונית צפונה. שיא הנדידה מתקיים בחודשים יולי עד ספטמבר, אז חוצים העדרים את נהר המארה, כך שבסוף חודש ספטמבר מרוכזים רוב העדרים באזור קטן בשמורת מסאי מארה שבקניה. בחודש אוקטובר הם חוצים חזרה ומתחילים שוב בנדידה דרומה אל מרכז הסרנגטי, עוברים דרך המסדרון המערבי ובחודש דצמבר ניתן לפגוש אותם שוב במרכז הסרנגטי ובאזור סרונרה. בתחילת השנה, בחודש ינואר, הם שוב נודדים דרומה עד הגעתם בחזרה לאזור ההמלטות שהוא אזור נדוטו, וכך תם מעגל הנדידה הטבעית.

מדוע נודדים העדרים?

הנדידה היא תופעה עתיקת יומין המייצגת את האיזון הטבעי לפני שיד האדם פגעה בו. הפרסתנים, הלא הם בעלי חיים צמחוניים אוכלי עשב, נודדים בעקבות העשב החדש שצומח באזור, והחתולים הגדולים הטורפים מגיעים בעקבותיהם. בשמורת מסאי מארה יורד גשם בחודשים מאי ויוני והפרסתנים מגיעים אליה בחודשים יולי ואוגוסט, עם סיום הגשמים באזור ועם צמיחת העשב החדש. לכלל החיות הנודדות באזור מחכים הקרוקודילים בנהר ולצידם גם הלביאות והאריות, ואלה ממשיכים איתן עד צפון שמורת הסרנגטי.

מתי כדאי לטוס לספארי לסרנגטי?

המועד המומלץ לטיסה תלוי במה שרוצים לראות במהלך הטיול, כיוון שבכל חודש ישנם יתרונות שונים. כך למשל, משפחה עם ילדים תעדיף לטוס באפריל או בדצמבר, אז העדרים נמצאים במרכז הסרנגטי וקל לראות אותם, וייתכן שאנשים המנוסים בספארי יעדיפו את חודש פברואר ויקדישו שבוע רק כדי לראות את ההמלטות, ומי שיכול לעמוד בנסיעה ארוכה לצפון הסרנגטי עשוי להעדיף להגיע לאזור בחודש אוגוסט, על מנת לנסות לראות את החצייה של העדרים.

שמורת הסרנגטי מחוץ לעונת הנדידה

ניתן למצוא בשמורה בעלי חיים רבים גם בחודשים שאינם נחשבים לזמני הנדידה הגדולה. בשמורה תמיד יש חיות, כיוון שלא כולן נודדות וישנם עדרים שנשארים בה באופן קבוע, כמו הג'ירפות שאותן ניתן לפגוש באזור בכל ימות השנה, כך שהביקור בשמורה יכול להיות אטרקטיבי גם אם מגיעים מחוץ לעונת הנדידה.

כתיבת תגובה

Call Now Button