• ראשי
  • /
  • סקוטלנד
  • /
  • 7 עובדות שמוכיחות שסקוטלנד היא המדינה הכי מעניינת בעולם

7 עובדות שמוכיחות שסקוטלנד היא המדינה הכי מעניינת בעולם

סקוטלנד היא אחת המדינות המרתקות והמסתוריות ביותר בעולם. חדי קרן, מפלצות וגברים בחצאיות הם רק חלק מהתרבות, ההיסטוריה והפולקלור של המדינה שבאיים הבריטיים. הנה 7 עובדות מדהימות על סקוטלנד

בואו להכיר אותה מקרוב עם טיול מאורגן לסקוטלנד

תעלומת המפלצת מלוך נס

על המפלצת בוודאי שמעתם, אותה דמות מסתורית שרק מעטים זכו לפגוש. אמנם מדענים קבעו נחרצות שאין שום סיכוי שיש מפלצת באגם לוך נס הרבה בגלל שאין מספיק מזון באגם עבור יצור בגודל שלה, אבל מבקרים רבים טענו שראו את המפלצת האגדית שזכתה לכינוי "נסי" (Nessie) ואף צילמו אותה.

ראשי הסוסים הגדולים ביותר בעולם

אם תהיתם היכן נמצאים פסלי הסוסים הגדולים בעולם, התשובה היא סקוטלנד, ותאמינו או לא, מדובר רק בפסלי הראשים שלהם. פסל הקלפיז (Kelpies) הוא שני ראשי סוסים ענקיים הנראים כאילו מגיחים מן המים, אחד צוהל ואחד מביט מטה. הם מגיעים לגובה של 30 מטרים ושוקלים 300 טון כל אחד. הפסלים העשויים משילוב של ברזל ונירוסטה הם אות כבוד היסטורי לסוסי העבודה ששימשו את התחבורה והתעשייה של סקוטלנד במאה ה-19. אם קפצתם לבקר, כדאי שתראו אותם בחשיכה, אז הם מוארים גם מבפנים וגם מבחוץ תוך שהם משתקפים במימי התעלה שמתחתיהם, זה מראה יוצא דופן ביופיו.

גובה של 30 מטרים ומשקל של 300 טונות כל אחד, הקלפיז

גובה של 30 מטרים ומשקל של 300 טונות כל אחד, הקלפיז

הסיפור המוזר של טירת איילין דונן

טירת איילין דונן היא טירה הנמצאת על אי קטן הנמצא במפגש של שלושת האגמים: לוך דיך, לוך לונג ולוך אלש במערב ההיילנדס בסקוטלנד. הטירה נבנתה ב-1220 ומאז נשדדה ונפגעה כמה פעמים עד שבשנת 1719 המבנה נהרס כליל. ב-1911 רכש אותה קצין בריטי שהחליט לשפץ אותה. אל הקצין פנה סתת סקוטי שטען שחלם על המבנה המקורי ויכול לשחזר אותו במדוייק, וכך היה, השיפוץ נמשך 21 שנה.

המדהים בעניין הוא שכשנמצאו התוכניות המקוריות של הטירה, הסתבר למרבה הפלא שהן זהות לטירה החדשה, שעוצבה על-פי חלומו של הסתת.

הסתת שיחזר אותה במדוייק מחלום שחלם, טירת איילין דונן

הסתת שיחזר אותה במדוייק מחלום שחלם, טירת איילין דונן

הגדודים הסקוטיים של הצבא הבריטי לובשים חצאיות

בעבר היו הסקוטים לובשים חצאיות משובצות ("קילט") בדגמים שונים כדי להבדיל בין השבטים ("קלן"), לכל קלן הייתה חצאית בדוגמה משלו. כיום, פחות מקפידים על הצבעים של המשבצות, אבל עד היום בגדודים הסקוטים של צבא הממלכה הבריטית הקילט היא לבוש חובה. ועוד עובדה מעניינת: מחוץ לאירועי ספורט או מחול, הסקוטים לא לובשים דבר מתחת…

פריט לבוש חובה בצבא הבריטי, הקילט

פריט לבוש חובה בצבא הבריטי, הקילט

יש בסקוטלנד מעלית לסירות

סקוטלנד היא מדינה עם כל כך הרבה מים, נהרות ואגמים, שזה ממש לא פלא שהיא הראשונה שהמציאה את מעלית הסירות הנקראת גם "גלגל פלקירק". הגלגל מעלה את הסירות באוויר לגובה רב ומאפשר להן לעבור בין התעלות הנמצאות בגבהים שונים.

 

תעלומת הכלבים הקופצים מגשר אוברטון

גשר אוברטון הנמצא במילטון שבסקוטלנד נבנה בשנות ה-80 ומחזיק השיא המפוקפק של התאבדויות כלבים. ישנה נקודה מסויימת בגשר ממנה קופצים כלבים אל מותם, ולא ברור עד היום למה. למעשה, כאשר כלבים יוצאים בחיים מן הקפיצה המסוכנת, הם עולים בחזרה אל אותה הנקודה וקופצים שנית. ההסבר היחיד שעוד אפשר לכנות 'מספק' הוא שריח החופנים (מינקים) החיים באזור הוא המושך את הכלבים לקפוץ. השאלות שנשארות פתוחות בהתייחס לכך היא מדוע זה קורה תמיד מאותה הנקודה בגשר ולמה הם חוזרים לקפוץ שוב ושוב

צאו עכשיו לטיול מאורגן בסקוטלנד

 

החיה הלאומית של סקוטלנד היא חד-קרן

ולא רק זה, יש ביניהם כאלה המאמינים שהיצור המיתולוגי חי באמת. בעוד חוקרים ממשיכים להתעקש שהאנשים שטוענים שראו חד קרן אמיתי ראו כנראה קרנף, עוד ועוד סקוטים ממשיכים להישבע שהם ראו את היצור עם הקרן על המצח, ויש כאלה שאף תיעדו אותו.

ומה עוד? בין היתר בסקוטלנד נמצא הרחוב הקצר ביותר בעולם (2 מטרים בלבד), היא המדינה בה נולדו ממציא הפניצילין, ממציא הטלוויזיה ואפילו המדען ששיבט את הכבשה דולי. ועכשיו, סקוטלנד מחכה לכם במרחק של טיסה ישירה. אחת המדינות המרתקות והמסתוריות ביותר בממלכה הבריטית על מגוון אגדותיה, עמוסה במיתוסים, סיפורים, דמויות מיתולוגיות אבל גם המצאות טכנולוגיות חשובות ששינו את חיינו.

כתיבת תגובה

Call Now Button