• ראשי
  • /
  • איטליה
  • /
  • מלאכים בשמי פירנצה: 5 יצירות אמנות שחייבים לראות בעיר
יצירות אמנות בפירנצה

מלאכים בשמי פירנצה: 5 יצירות אמנות שחייבים לראות בעיר

"ראיתי את המלאך בתוך השיש וגילפתי אותו לחופשי", כך אמר מיכאלאנג'לו. ומי אנחנו שנתווכח? אם סיפרו לכם שיש מלאכים בשמי פירנצה, פשוט תאמינו. לפי אונסק"ו, הארגון המדרג את אתרי המורשת בעולם, 60% מהיצירות החשובות ביותר באמנות נמצאות באיטליה, וחצי מהן בפירנצה. אז כן, יש הרבה סיבות לבקר בפירנצה, בירת חבל טוסקנה, אבל אי אפשר להכיר אותה באמת מבלי לצרוך קצת מהאמנות המרהיבה שיש בה – הציורים, הפסלים והארכיטקטורה עוצרת הנשימה. רק בגלל שאנחנו כל כך אוהבים את פירנצה, יצרנו לכם רשימה של 5 יצירות אמנות שאתם חייבים לראות. קחו מכחול ותתחילו לרשום.

בפירנצה של סוף המאה ה-15, פרחה סצנת אמנות תוססת. השליט הבלתי מעורער, לורנצו "המפואר", לקח תחת חסותו את אמני הרנסנס והקים להם אקדמיה. הציירים, הפסלים, הפילוסופים, המשוררים ואנשי הרוח, היו חבורה עליזה ורעשנית, מלאת כישרון, תשוקה ורעיונות חדשים. בתקופה זו צייר האמן סנדרו בוטיצ'לי שני ציורים מרהיבים שנכנסו להיסטוריה העולמית ומוצגים כיום במוזיאון גלריית אופיצי:

פרימוורה – לידת האביב

בציור "הפרימוורה" (לידת האביב) שנוצר ב – 1482, מופיעה קבוצת דמויות מיתולוגיות ובמרכזן, ונוס ומעליה קופידון. חבורת האלים הזו כוללת את אלת הפרחים היפה, את שלושת הגראציות ואת מרקורי המצביע על השמיים. יצירת האמנות המופלאה הזו מרשימה ויפה וסביר להניח שתרתק אתכם אליה, בחבלי הפרחים הצבעוניים היוצאים מתוכה.

ונוס, היפה בנשים

בוטיצ'לי צייר את ונוס, אלת היופי והאהבה במיתולוגיה היוונית, הלא היא האישה היפה ביותר מאז ומעולם. הציור מתאר את סיפור לידתה של ונוס מתוך גלי הים, כשהיא עומדת בתוך צדף ענקי. סביב הציור נכתבו הררי מילים ופרשנויות, סביב שאלת כוונתו של בוטיצ'לי כשצייר אותה כפי שצייר. כך או אחרת, יופייה הזוהר של ונוס הנשקף מן הציור, יאיר גם אתכם לכמה שעות טובות.

אם יש גן עדן

על דלתות הברונזה המוזהבות, המפארות את הצד המזרחי של בית הטבילה בפירנצה, חרוטים סיפורים מהתנ"ך והברית החדשה. על הדלתות חתום האמן לורנצו גיברטי שזכה במכרז (כנראה באמצעות שוחד) והכין אותן במשך 27 שנים (!). היצירה כל כך הדהימה את אמני פירנצה, עד שחלק הכריזו עליה כ"יצירת המופת הטובה ביותר שנוצרה אי פעם". מי שנתן ליצירה את שמה היה מיכאלאנג'לו, איך לא, שכינה את הדלתות "שערי גן עדן". הדלתות מציגות באופן מרהיב סצנות עתיקות מוכרות: נח יוצא מהתיבה, מעמד הר סיני, דוד וגוליית ועוד.

פסל דוד

עד שלא פוגשים את היצירה בפעם הראשונה, אי אפשר להבין עד כמה היא מדהימה. פסל "דוד" של מיכאלאנג'לו הוא אולי הפסל הכי מפורסם בעולם, עם מאות העתקים (אבל כאן אנחנו מדברים על הפסל המקורי בהחלט). הפסל המתנשא לגובה של יותר מ-5 מטרים, מציג את דוד המלך המיתולוגי רגע לפני שפגע לגוליית בול בפוני. במרוצת השנים עורר הפסל אמוציות מגוונות בקב קהילות מסוימות, ואף נפגע בידי ונדליסטים ששברו את ידו השמאלית, וגם את הבוהן ברגל השמאלית (מה שבטח כאב, גם לנו).כיום נשמר הפסל המקורי באקדמיה לאמנות של פירנצה. במילה אחת: מדהים.

העבדים של מיכאלאנג'לו

פסלי העבדים של מיכאלאנג'לו בגלריית האקדמיה מופלאים, דווקא בגלל שהם מהווים יצירות בלתי גמורות. עבור האמן, הפסלים מסמלים את המאבק של האדם לשחרר את הרוח מחומר. משיקולי תקציב וזמן, היצירה לא הושלמה עד הסוף, אבל יש מי שטוען שמיכאלאנג'לו לא השלים אותם בכוונה תחילה, כדי להדגיש את הרעיון שמאבק הרוח והחומר הוא נצחי ולא מסתיים לעולם. כך או כך, זו יצירה מעוררת השראה ומחשבה.

 רוצים לדעת עוד על פירנצה? לחצו כאן

אשת טורס מאחלת לכם טיול מעורר השראה בפירנצה!

כתיבת תגובה

Call Now Button